Rosyjskie MSZ zażądało od Litwy zniesienia częściowej blokady Kaliningradu, rosyjskiego regionu położonego w pobliżu Morza Bałtyckiego, i ostrzegło, że taka akcja jest „otwarcie wroga”.
Kaliningrad, dawniej znany jako Królewiec, leży pomiędzy członkami NATO, Polską i Litwą, chociaż od około 70 lat jest to terytorium Rosji.
W zeszłym tygodniu Litwa ogłosiła, że zakazuje tranzytu kolejowego towarów i dostaw do Kaliningradu, które podlegają sankcjom Unii Europejskiej. Obejmuje to węgiel, materiały budowlane, metale i zaawansowaną technologię.
W poniedziałek rosyjskie MSZ określiło blokadę jako „środki prowokacyjne” i ostrzegło, że Kreml może podjąć działania w celu ochrony swoich interesów.
„Jeśli w najbliższej przyszłości tranzyt ładunków między Obwodem Kaliningradzkim a resztą terytorium Federacji Rosyjskiej przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony, to Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa .
Ministerstwo poinformowało, że wezwało litewskiego przedstawiciela dyplomatycznego do Moskwy, aby zaprotestował przeciwko ostatnim działaniom kraju bałtyckiego. Twierdzi, że blokada jest pogwałceniem porozumienia Rosja–UE z 2002 roku.
„Sytuacja jest więcej niż poważna i wymaga bardzo głębokiej analizy przed sformułowaniem jakichkolwiek środków i decyzji” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w poniedziałek .
Szczegóły blokady pojawiły się 17 czerwca w nagraniu przesłanym przez gubernatora rosyjskiego regionu Antona Alichanowa. Powiedział mieszkańcom, aby nie panikowali kupować i powiedział, że dwa statki są w drodze do transportu towarów do Kaliningradu, według Reutersa.
„Nasze promy obsłużą cały ładunek” – powiedział Alichanow w sobotę.
Tymczasem litewski wiceminister spraw zagranicznych Mantas Adomenas powiedział nadawcy publicznemu, że jego instytucja czeka na „wyjaśnienia Komisji Europejskiej w sprawie nakładania sankcji europejskich na tranzyt ładunków w Kaliningradzie”.
Litwa powiedziała, że jedynie wdraża sankcje UE, część szeregu środków mających na celu ukaranie prezydenta Władimira Putina za inwazję na Ukrainę. Czytaj więcej
„To nie Litwa nic nie robi: to sankcje europejskie, które zaczęły działać od 17 czerwca”, powiedział dziennikarzom w Luksemburgu litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
„Zrobiono to w drodze konsultacji z Komisją Europejską i zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej” – kontynuował Landsbergis.
Sankcje i blokada Kaliningradu pojawiają się wraz z zaciekłym konfliktem rosyjsko-ukraińskim, czyli we wschodniej części Ukrainy. UE, Stany Zjednoczone i kilka innych krajów zachodnich nałożyły surowe sankcje na Rosję od początku konfliktu 24 lutego, w tym amerykański zakaz korzystania z wszelkiej rosyjskiej ropy.
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar ogłosiła w poniedziałek, że „walka jest bardzo trudna” w Donbasie w Ługańsku, mówiąc, że „niezwykle trudno” jest przewidywać.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.