Premier Sri Lanki wzmaga wysiłki, aby ożywić „całkowicie załamaną” gospodarkę tego kraju w obliczu braku rezerw walutowych i poważnych niedoborów podstawowych artykułów.

„Mamy teraz do czynienia z dużo poważniejszą sytuacją wykraczającą poza zwykłe niedobory paliwa, gazu, energii elektrycznej i żywności. Nasza gospodarka stanęła w obliczu całkowitego załamania” – powiedział 22 czerwca w parlamencie premier Ranil Wickremesinghe.

„Ożywienie kraju z całkowicie załamaną gospodarką, zwłaszcza z niebezpiecznie niskimi rezerwami walutowymi, nie jest łatwym zadaniem”.

Sri Lanka zorganizuje konferencję pomocy kredytowej z Indiami , Chinami i Japonią na pakiety pożyczek. Wickremesinghe powiedział, że celem jest osiągnięcie „ogólnego konsensusu” w sprawie procesów kredytowych, ponieważ każdy kraj ma własny system udzielania pożyczek.

„Jednak w niedalekiej przeszłości pojawiły się między nami pewne konflikty i nieporozumienia. Pracujemy nad rozwiązaniem tych problemów i ponownym pielęgnowaniem przyjaznych relacji – dodał.

Rząd będzie również szukał pomocy w Stanach Zjednoczonych, a przedstawiciele Departamentu Skarbu USA odwiedzą Sri Lankę w przyszłym tygodniu.

Australia powiedziała, że ​​zapewni Sri Lance pakiet pomocy rozwojowej o wartości 50 milionów dolarów po spotkaniu Wickremesinghe z australijską minister spraw wewnętrznych Clare O’Neil w dniu 20 czerwca.

Wickremesinghe powiedział, że Sri Lanka otrzymała linię kredytową w wysokości 4 miliardów dolarów z Indii i zwróciła się o dodatkową pomoc pożyczkową do sąsiedniego kraju.

Oczekuje się, że delegacja indyjska najwyższego szczebla spotka się z przywódcami Sri Lanki 23 czerwca, aby omówić rozszerzenie dodatkowej linii kredytowej w wysokości 500 milionów dolarów dla Sri Lanki na zakup ropy, poinformowały lokalne media Daily Mirror.

„Ale nawet Indie nie będą w stanie stale nas wspierać w ten sposób. Nawet ich pomoc ma swoje granice. Z drugiej strony my też musimy mieć plan spłaty tych kredytów. Nie są to darowizny na cele charytatywne” – dodał Wickremesinghe.

Powiedział, że negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) poczyniły postępy, a rząd spodziewa się osiągnąć oficjalne porozumienie z MFW do końca lipca.

„Jeśli otrzymamy pieczęć aprobaty MFW, świat znów nam zaufa. Pomoże nam zapewnić pomoc kredytową, a także niskooprocentowane pożyczki z innych krajów świata – powiedział.

„Ceylon Petroleum Corporation ma 700 milionów dolarów długu. W rezultacie żaden kraj ani organizacja na świecie nie chce nam dostarczać paliwa. Niechętnie nawet dostarczają paliwa za gotówkę”.

Sri Lanka zwróciła się również do Chin o zmianę warunków umowy swapowej o wartości 1,5 miliarda juanów, którą podpisały w zeszłym roku, zgodnie z którą fundusz może być wykorzystany tylko pod warunkiem, że Sri Lanka będzie miała rezerwy walutowe wystarczające na trzy miesiące.

Kraj jest na skraju bankructwa, a jego rezerwy walutowe spadły o 70 procent w ciągu ostatnich dwóch lat. Rząd poinformował 12 kwietnia, że ​​wstrzymuje spłatę zadłużenia zagranicznego.

Około 10 procent zadłużenia zagranicznego Sri Lanki w wysokości 51 miliardów dolarów jest winne Chinom, a rząd zwrócił się do Chin o pomoc w restrukturyzacji swoich zobowiązań dłużnych.

Wickremesinghe powiedział, że Sri Lanka nie doświadczyłaby największego kryzysu gospodarczego od dziesięcioleci, gdyby rząd działał wcześniej.

„Gdyby na początku przynajmniej podjęto kroki, by spowolnić załamanie gospodarki, nie mielibyśmy dzisiaj do czynienia z tą trudną sytuacją. Ale straciliśmy tę okazję. Widzimy teraz oznaki możliwego upadku na samo dno” – powiedział.

Tysiące mieszkańców Sri Lanki wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko niewłaściwemu postępowaniu rządu w związku z kryzysem gospodarczym kraju, co 9 maja doprowadziło do rezygnacji ówczesnego premiera Mahindy Rajapaksy.

Bezprecedensowy kryzys gospodarczy w tym kraju sprawił, że miliony jego mieszkańców potrzebują pomocy ratującej życie, z poważnymi niedoborami podstawowych leków i częstymi przerwami w dostawie prądu, które zagrażają systemowi opieki zdrowotnej w kraju.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wystosowała 9 czerwca ogólnoświatowy publiczny apel o udzielenie 47,2 miliona dolarów pomocy w okresie od czerwca do września 1,7 miliona osób, których źródła utrzymania i bezpieczeństwo żywnościowe są najbardziej zagrożone.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version