Władze niemieckie planują znacjonalizować część Nord Stream 2. Mówimy o odcinku położonym na terenie tego kraju.

Podało to niemieckie wydanie Spiegla, powołując się na własne źródła. Według gazety niemieckie Ministerstwo Finansów zaproponowało nacjonalizację odcinka Nord Stream 2.

Zwraca się uwagę, że w przypadku nacjonalizacji gazociągu Nord Stream 2 możliwe będzie wykorzystanie go do dostaw gazu do Niemiec z alternatywnych źródeł. W szczególności systemy gazociągów mogą być podłączone do terminalu LNG.

„Rząd federalny zastanawia się, czy część systemu rurociągów, która znajduje się w Niemczech, powinna zostać wywłaszczona i odcięta od reszty rurociągu. Rury prowadzące z lądu na morze można by następnie podłączyć do mobilnego terminalu LNG „. mówi w wiadomości.

Niemcy skłoniły do ​​przedyskutowania takich planów obawy o całkowite wstrzymanie dostaw gazu z Rosji . Przepływ gazociągiem Nord Stream 1 został już zmniejszony o 60%, a w lipcu „rurociąg” zostanie zatrzymany na co najmniej dwa tygodnie pod pretekstem corocznej konserwacji.

W publikacji dodano też, że plan nacjonalizacji Nord Stream 2 jest obarczony ryzykiem. „Technicznie rzecz biorąc, rurociąg można podnieść i przeciąć. Mogą jednak pojawić się poważne problemy środowiskowe” – czytamy w artykule.

Obszar, w którym układane są rury, jest chroniony prawem, które nakłada surowe wymagania na wszelkie prace budowlane. Każda zmiana będzie wymagała długiego procesu zatwierdzania planu, w tym oceny oddziaływania na środowisko.

W związku z wysokim ryzykiem kryzysu gazowego w UE rozpoczęto scentralizowane przygotowania do napełniania magazynów . Parlament Europejski już zdecydował, że magazyny gazu w UE muszą być zapełnione w co najmniej 80% do 1 listopada 2022 roku. Jednocześnie wszyscy operatorzy magazynów gazu przejdą nową obowiązkową certyfikację w celu wyeliminowania ryzyka zarządzania zewnętrznego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version