Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się 23 czerwca, że zaakceptują Ukrainę jako kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, chociaż nie jest jasne, czy kraj Europy Wschodniej stanie się jednym z nich.
Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, potwierdził, że przywódcy zatwierdzili status kandydata do UE nie tylko Ukrainy, ale także sąsiadującej z nią Mołdawii. Blok nie przyjął żadnych nowych narodów od Chorwacji w 2013 roku.
Status kandydata do UE nie oznacza członkostwa, które może nastąpić za kilkadziesiąt lat, i nie oznacza, że Ukraina stara się wstąpić do NATO – odrębnej organizacji zorientowanej na obronę. Michel nazwał jednak ogłoszenie „momentem historycznym” w świetle konfliktu rosyjsko- ukraińskiego, który szaleje od 24 lutego.
„Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na twojej drodze do UE” – napisał w poście na Twitterze, w którym odniósł się do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Rada Europejska postanowiła również „uznać europejską perspektywę Gruzji i jest gotowa przyznać status kandydata, gdy tylko zostaną uwzględnione wybitne priorytety”, kontynuował Michel na portalu społecznościowym.
W odpowiedzi Zełenski napisał, że decyzja Rady Europejskiej o przyznaniu jego krajowi statusu kandydata jest „wyjątkowym i historycznym momentem” w stosunkach między Unią Europejską a Ukrainą.
„Dzisiejszy dzień wyznacza początek długiej podróży, którą pójdziemy razem” – napisał ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. „Ukraińcy należą do rodziny europejskiej. Przyszłość Ukrainy jest z UE. Razem walczymy o pokój”.
Wsiewołod Czentsow, szef misji Ukrainy przy UE, powiedział, że komunikat jest przesłaniem dla Kremla w obliczu trwającego od miesięcy konfliktu.
Status kandydata do UE jest „gestem zaufania”, powiedział Chentsov The Washington Post na początku tego tygodnia, dodając, że „UE wierzy, że Ukraina może to zrobić”.
Ale premier Portugalii Antonio Costa powiedział niedawno Financial Times, że ogłoszenie kandydatury stwarza „fałszywe oczekiwania” dla Ukrainy, sugerując, że przystąpienie do UE to długotrwały proces. Ukraina musiałaby dostosować swój system polityczny i sądowniczy do systemów bloku.
Na przykład Turcja, która złożyła wniosek o przystąpienie do UE w 1987 roku, nie została zaakceptowana. Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Albania i Bośnia prowadzą rozmowy z UE od lat, a nawet dziesięcioleci.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przewidziała sześć kroków, które Ukraina musi podjąć, zanim będzie mogła pójść naprzód i zostać w ogóle rozważona, w tym zmniejszenie wpływów oligarchów, stworzenie nowych przepisów zapewniających wybór lepszych sędziów oraz usprawnienie ścigania spraw o korupcję. Poczta.
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział w tym tygodniu, że UE musi „zreformować swoje wewnętrzne procedury”, aby przygotować się do przystąpienia nowych członków, podkreślając potrzebę uzgodnienia kluczowych kwestii większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnością.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.