W życie weszła zmiana Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiająca wstrzymanie z urzędu prawomocnego sądowego postanowienia o wydaniu dziecka do państwa stałego pobytu przy wniesieniu skargi kasacyjnej lub skargi nadzwyczajnej.

Zmiana to odpowiedź na problemy z wykonywaniem prawomocnych orzeczeń nakazujących zapewnienie powrotu dziecka do państwa będącego miejscem jego stałego pobytu na podstawie konwencji haskiej.

Nowelizacja wprowadza instytucję obligatoryjnego wstrzymania z urzędu wykonania prawomocnego postanowienia sądu, które nakazuje w określonym terminie zapewnienie powrotu dziecka do państwa – miejsca stałego pobytu, w razie wniesienia w jego sprawie skargi kasacyjnej przez uprawniony organ. Możliwość wniesienia takiej kasacji mają Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie z nowymi przepisami, wykonanie postanowienia o wydaniu dziecka zostanie wstrzymane na żądanie organów składających kasację.

– Jeżeli np. sąd orzekał w sprawie tego, gdzie dziecko ma być, czy na  terytorium Polski, czy poza terytorium Polski to zdarzyło się, że Prokurator Generalny złożył nadzwyczajny środek odwoławczy, bo uważał, że Sąd Najwyższy powinien rozstrzygnąć daną sprawę, sąd uznał, że nie trzeba wstrzymać tego orzeczenia o wywozie dzieci z Polski i dzieci znalazły się zagranicą, znalazły się w innym kraju. Dzisiaj właściwie bardzo trudna sytuacja, żeby dzieci odzyskać, więc zmienia się przepis o tyle, że nie wolno będzie takiego dziecka wywieźć z Polaki do czasu kiedy Sąd Najwyższy rozstrzygnie sprawę – mówi Michał Wójcik, minister w KPRM.

Termin na zgłoszenie takiego żądania nie będzie mógł jednak przekroczyć dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się postanowienia. Z kolei na złożenie skargi kasacyjnej uprawnione organy będą miały dwa miesiące.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version