Artykuł opublikowany na stronie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wezwał świat do przejścia na „zieloną energię”, upierając się, że jest to klucz do ochrony demokracji.

W artykule profesor ekonomii z Colorado State University Edward Barbier twierdzi, że świat stoi w obliczu dwóch globalnych kryzysów zmiany klimatu i upadku demokracji. Aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5 stopnia Celsjusza (34,7 stopnia Fahrenheita), powiedział, że świat musi podjąć natychmiastowe działania i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, co obejmuje zwiększenie wykorzystania technologii zielonej energii.

Barbier porównał dane z 83 krajów sklasyfikowanych jako „zaawansowane”, „wschodzące” i „rozwijające się”, aby udowodnić, że kraje, które podjęły kroki w kierunku zielonej energii są „w dużej mierze wolne i demokratyczne”. Z kolei kraje, które nie podejmują wystarczających kroków w kierunku zielonej transformacji są „zazwyczaj mniej wolne i bardziej autokratyczne”, twierdził.

Jednak sugestia zawarta w artykule WEF, że zmniejszenie zużycia paliw kopalnych pomoże w walce z zanieczyszczeniami i zmianami klimatu, jest sprzeczna z rzeczywistymi danymi dotyczącymi emisji w USA.

wikimedia

Problemy z zieloną agendą

Po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena w 2021 roku, popchnął on do przodu kilka polityk dotyczących zielonej energii, aby zmniejszyć wykorzystanie paliw kopalnych, ale emisja dwutlenku węgla w Ameryce faktycznie wzrosła w 2021 roku po spadku przez 10 lat.

Niektórzy tłumaczą wzrost emisji przypisując go otwarciu gospodarki po pandemii COVID-19.

Ale inni wskazują, że Stany Zjednoczone zwiększyły wykorzystanie węgla za czasów administracji Bidena z powodu wrogiego nastawienia Bidena do przemysłu naftowego i gazowego, co doprowadziło do wysokich cen i niedoinwestowania w nową produkcję i rurociągi.

Od połowy czerwca 2022 r. zdolność rafinacji ropy w Ameryce spadła o 800 tys. baryłek dziennie. Połowa rafinerii, które zostały zamknięte, uczyniła to, ponieważ były one przekształcane na potrzeby produkcji paliw odnawialnych.

Kanadyjscy przywódcy również zwrócili uwagę na kryzys energetyczny.

Na konferencji prasowej 11 marca Sonya Savage, minister energii Alberty w Kanadzie, zauważyła, że rosyjska inwazja na Ukrainę obnażyła słabość amerykańskiej polityki energetycznej. Przez ostatnie dekady zachodnie demokracje skupiały się na zmianach klimatycznych i redukcji emisji dwutlenku węgla, nie biorąc pod uwagę bezpieczeństwa energetycznego – powiedziała.

Ta „nieudana północnoamerykańska strategia energetyczna” postawiła Stany Zjednoczone i Kanadę w sytuacji, w której trudno jest zwiększyć lub nawet utrzymać krajową produkcję energii, powiedziała. Z kolei Rosja może zwiększać produkcję bez konieczności przestrzegania jakichkolwiek norm środowiskowych.

To zasadniczo skutkuje „przeniesieniem produkcji ropy i gazu z Ameryki Północnej do miejsc takich jak Rosja” – powiedział Savage.

Barbier wskazał na inwazję Rosji na Ukrainę i wynikający z niej kryzys energetyczny, aby poprzeć swój argument, że kraje nie dążące do gospodarki niskoemisyjnej mogą być w „większym niebezpieczeństwie ekonomicznym”.

Zaleca on, aby kraje uprzemysłowione wycofały się z ulg podatkowych dla paliw kopalnych, nałożyły wyższe podatki na „wysokoemisyjny” import z innych krajów oraz zreformowały rynki paliw kopalnych, aby finansować zielone inwestycje i innowacje.

Gdyby te kroki zostały wprowadzone w życie, spowodowałoby to wzrost cen paliw kopalnych, a w konsekwencji wzrost cen gazu i energii.

Holenderscy rolnicy walczą o mandaty WEF

Obecna sytuacja w Holandii między holenderskim rządem a holenderskimi rolnikami również wydaje się przeczyć twierdzeniu Barbiera o ekologicznej polityce środowiskowej prowadzącej do większej wolności.

Próbując zmniejszyć produkcję azotu, aby osiągnąć cele emisyjne zgodnie z zaleceniami Światowego Forum Ekonomicznego, rząd holenderski ogłosił plany, które zobowiązują rolników na niektórych obszarach do zmniejszenia produkcji azotu o 95 procent i uboju stad zwierząt gospodarskich, co spowoduje masowy ubój. zwierząt i znaczne zniszczenie działalności rolniczej.

Według raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa rolnicy, którzy nie współpracują w ramach mandatu, zostaną skonfiskowane przez rząd ich gruntów rolnych ( pdf ).

Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem żywności na świecie.

Rolnicy i kierowcy ciężarówek w Holandii zorganizowali poważne protesty w sprawie nakazów środowiskowych, zamykając centra dystrybucji żywności i lotniska, aby zmusić rząd do cofnięcia mandatów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version