Urzędnicy z Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ zgodzili się na porozumienie w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, według urzędników Turcji i ONZ.

Ogólne porozumienie, które zostało osiągnięte podczas rozmów w Stambule w zeszłym tygodniu, zostanie spisane i podpisane przez wszystkie strony 22 lipca w biurach Pałacu Dolmabahce w Stambule, poinformowało biuro prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w oświadczeniu  z 21 lipca.

Nie było natychmiastowego potwierdzenia umowy z Moskwy czy Kijowa.

„Umowa o eksporcie zboża, niezwykle ważna dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, zostanie podpisana jutro w Stambule pod auspicjami prezydenta Erdogana i sekretarza generalnego ONZ pana [António] Guterresa wraz z delegacjami ukraińskimi i rosyjskimi” – powiedział rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin.

Chociaż szczegóły umowy nie zostały od razu wyjaśnione, przed ostatnią rundą rozmów negocjatorzy starali się o wznowienie eksportu zboża z Ukrainy z Morza Czarnego, a także rosyjskich dostaw zboża i nawozów. Ponadto uważa się, że Rosja zażądała gwarancji, że Turcja dokona inspekcji statków pod kątem przemycanej broni, która, jak obawia się Kreml, mogłaby zostać wykorzystana do zmasowania sił ukraińskich.

Ukraińskie statki będą musiały kierować statki z zbożem do i z portów, które były mocno zaminowane w trakcie wojny.

Rosja była w zeszłym roku największym światowym eksporterem pszenicy; Ukraina była piątym co do wielkości. W 2021 r. eksport pszenicy z tych dwóch krajów wyniósł 12 miliardów dolarów, czyli około 21,6 procent globalnej sumy.

Od początku rosyjskiej inwazji w lutym i późniejszej wojny z Ukrainą – którą rosyjscy przywódcy nazywają specjalną operacją wojskową – ten przysłowiowy spichlerz został odcięty od reszty świata, wywołując niedobory żywności i gwałtownie wyższe ceny.

Obecnie w całym regionie utknęły dziesiątki statków ze zbożem ; Szacuje się, że w porcie Odessa w południowo-zachodniej Ukrainie utknęło obecnie 20 milionów ton zboża.

Farhan Haq, zastępca rzecznika biura sekretarza generalnego ONZ, powiedział, że ma nadzieję, że umowa pomoże zapobiec katastrofie osób cierpiących na niedobory żywności.

„Pracowaliśmy przez całą dobę, prowadząc intensywne rozmowy za kulisami z niezliczonymi ruchomymi częściami”, powiedział Haq , według ABC.

„Możemy potencjalnie uratować setki tysięcy, a nawet miliony ludzi przed wyceną żywności poza ich zasięgiem”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version