Chiny mogą wejść w okres ujemnego przyrostu naturalnego w ciągu najbliższych kilku lat w związku z pogarszającymi się problemami demograficznymi, wskaźnik urodzeń będzie nadal spadał w ciągu następnego stulecia – podał Global Times, powołując się na demografów.

Według oficjalnych statystyk liczba noworodków w niektórych chińskich prowincjach w 2021 r. była najniższa od dziesięcioleci – zauważa gazeta. Na przykład w prowincji Hunan, położonej w centrum kraju, po raz pierwszy od 60 lat urodziło się poniżej 500 tys. dzieci, w prowincji Henan – po raz pierwszy od 1978 r. mniej niż 800 tys. a we wschodniej prowincji Jiangxi liczba noworodków spadła poniżej granicy 400 tys. od lat 50. XX w. Tymczasem w samej prowincji Guangdong odnotowano ponad milion urodzeń.

„Tempo wzrostu populacji w dużym stopniu spowolniło, w obecnym pięcioletnim okresie (2021-2025) wzrost może stać się ujemny” – cytuje gazeta wypowiedź Yang Wenzhuang, szefa wydziału demografii i spraw rodzinnych chińskiej komisji ds. zdrowia. Zdaniem niektórych demografów, ujemny przyrost naturalny pozostanie w najbliższych latach dominującym trendem przez długi czas. „Można przewidzieć, że współczynnik dzietności będzie spadał jeszcze przez ponad sto lat. Współczynnik dzietności w największych miastach Chin będzie nadal spadał.

Zezwolenie na urodzenie trzeciego dziecka może złagodzić niektóre problemy, ale raczej nie zmieni tego trendu w najbliższych latach – powiedział gazecie Huang Wencheng, starszy badacz w Centrum Chin i Globalizacji i demograf. Powiedział, że główne przyczyny spadku liczby urodzeń to malejąca dzietność kraju oraz fakt, że mniej kobiet i mężczyzn w kraju chce mieć dzieci.

Współczesne Chiny stoją przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, w tym nierównowagą płci i starzeniem się społeczeństwa, do czego doprowadziła wprowadzona pod koniec lat 70. chińska polityka jednego dziecka, zgodnie z którą rodziny w miastach mogły mieć tylko jedno dziecko, a rodziny na wsiach – dwoje, jeśli pierwsze dziecko było dziewczynką. W 2013 roku władze złagodziły ograniczenia, aby rozwiązać problemy. Pary, w których przynajmniej jeden z małżonków jest jedynakiem w swojej rodzinie, mogły mieć drugie dziecko, a później, w 2016 roku, wszystkie pary. Działania te nie wywołały jednak boomu urodzeń, wręcz przeciwnie, z roku na rok rodziło się coraz mniej dzieci. Latem 2021 roku Stały Komitet Narodowego Kongresu Ludowego zatwierdził poprawki do ustawy o populacji i planowanym rodzicielstwie, które legalnie pozwoliły rodzinom na posiadanie trzeciego dziecka i zniosły wszystkie przewidziane wcześniej grzywny i płatności.

W styczniu 2022 r. chińskie Państwowe Biuro Statystyczne opublikowało dane, z których wynika, że liczba ludności Chin na koniec 2021 r. wynosiła 1 mld 412 mln (nie licząc mieszkańców Hongkongu, Makau, Tajwanu i obcokrajowców), co oznacza wzrost o 480 tys. w stosunku do końca 2020 r.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Ten kraj jest kolebką sanitaryzmu i pokaze jeszcze swiatu na co go stac a covid bardzo byl mu na rękę w osiągnięciu izolacji gospodarczej o ktorej marzą od lat.
    Spoleczenstwo nie ma komfortu ani nie widzi przyszlosci dla swoich dzieci, wiec nic dziwnego.

Napisz Komentarz

Exit mobile version