Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul wydała pod koniec piątku rozporządzenie wykonawcze, aby ogłosić małpią ospę jako „stan zagrożenia katastrofą”, mówiąc, że wzmocni to trwające wysiłki w celu ograniczenia niedawnego wzrostu przypadków.
„Ponad jeden na cztery przypadki małpiej ospy w tym kraju ma miejsce w stanie Nowy Jork, a gdy reagujemy, musimy wykorzystać każde narzędzie z naszego arsenału” – napisała Hochul w komunikacie prasowym.
„Szczególnie ważne jest, aby rozpoznać sposoby, w jakie ta epidemia ma obecnie nieproporcjonalny wpływ na niektóre grupy ryzyka”, dodała. „Dlatego mój zespół i ja pracujemy przez całą dobę, aby zabezpieczyć więcej szczepionek, rozszerzyć możliwości testowania i odpowiedzialnie edukować społeczeństwo, jak zachować bezpieczeństwo podczas tej epidemii”.
Według strony internetowej nowojorskiego Departamentu Zdrowia, na dzień 29 lipca, przypadki ortopokswirusa/małpej ospy w stanie Nowy Jork wyniosły 1383 , a nazwa została ustanowiona przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Kalifornia, stan z drugą największą liczbą przypadków, zgłosiła 799 zakażeń, według danych CDC, a następnie 419 w Illinois. Stany Zjednoczone odnotowały w tym roku łącznie 5189 przypadków.
Posunięcie Hochula nastąpiło dzień po tym, jak komisarz ds. zdrowia w stanie Nowy Jork ogłosił małpią ospę „bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia publicznego”.
„W oparciu o trwające rozprzestrzenianie się tego wirusa, które szybko się rozrosło i dotknęło przede wszystkim społeczności, które identyfikują się jako mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami… Orzekłem, że małpia ospa jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia publicznego w całym stanie Nowy Jork” – dr Mary Travis Bassett napisał w komunikacie prasowym w czwartek
Deklaracja awaryjna Hochul pozwala większej liczbie pracowników służby zdrowia na podawanie szczepionek przeciwko ospie wietrznej w całym stanie Nowy Jork, powiedziało biuro gubernatora.
„Rozporządzenie wykonawcze w szczególności rozszerza pulę uprawnionych osób, które mogą podawać szczepionki przeciwko ospie wietrznej, w tym personel EMS, farmaceutów i położne; pozwala lekarzom i certyfikowanym pielęgniarkom na wydawanie stałych zleceń na szczepionki, które nie dotyczą konkretnych pacjentów; i wymaga od dostawców przesyłania danych o szczepionkach do Departamentu Zdrowia stanu Nowy Jork” – czytamy w komunikacie.
Ogłoszenie gubernatora następuje po już istniejącym procesie zabezpieczenia większej ilości szczepionek i rozszerzenia możliwości testowania, a także dystrybucji informacji za pośrednictwem strony internetowej i systemu powiadomień tekstowych, dodał urząd.
W czwartek Hochul powiedziała, że rząd federalny zabezpieczył dodatkowe 110 tys. dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie dla stanu, w sumie 170 tys. jak dotąd.
W ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia, najwyższy poziom alarmu, w związku z epidemią ospy małpiej.
Ospa małp, odzwierzęca choroba zakaźna występująca zwykle w części Afryki Środkowej i Zachodniej, która w rzadkich przypadkach może również zainfekować ludzi, została zgłoszona w ponad 75 krajach i terytoriach, z ponad 22 000 infekcji na całym świecie, według CDC.
Wcześniej w tym miesiącu w dużym, recenzowanym badaniu dotyczącym zakażeń małpią ospą stwierdzono, że wirus jest przenoszony przede wszystkim poprzez aktywność seksualną gejów i biseksualnych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Journal of New England Medicine opublikował badania 21 lipca, analizując zakażenia małpią ospą w 16 krajach między kwietniem a czerwcem, czyli mniej więcej w tym samym okresie, kiedy przypadki zaczęły pojawiać się w krajach poza Afryką.
W badaniu odnotowano 528 infekcji zdiagnozowanych między 27 kwietnia a 24 czerwca, z czego 98 procent dotyczyło mężczyzn homo- lub biseksualnych z medianą wieku 38 lat. Spośród tych przypadków podejrzewano, że 95 procent zakażeń zostało przeniesionych poprzez aktywność seksualną-41 procent miało również HIV.
.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.