Największa na świecie firma chemiczna, niemiecki BASF, zamierza dalej ograniczać produkcję amoniaku – kluczowego składnika nawozów – w obliczu gwałtownie rosnących cen gazu ziemnego.
„Zmniejszamy produkcję w zakładach, które wymagają dużych ilości gazu ziemnego, takich jak fabryki amoniaku” – powiedział dyrektor generalny BASF Martin Brudermueller w rozmowie z mediami 27 lipca po opublikowaniu wyników firmy za drugi kwartał.
We wrześniu 2021 roku BASF zmniejszył produkcję amoniaku w swojej siedzibie w Ludwigshafen w Niemczech, a także w swoim dużym kompleksie chemicznym w Antwerpii w Belgii.
Aby wypełnić luki w dostawach, BASF zakupi część amoniaku od zewnętrznych dostawców, powiedział Brudermueller.
Amoniak jest kluczowym składnikiem w produkcji nawozów. Odgrywa również kluczową rolę w produkcji tworzyw sztucznych i oleju napędowego. Przy jego produkcji powstaje również wysokiej czystości dwutlenek węgla jako produkt uboczny, który jest potrzebny w przemyśle mięsnym i napojów gazowanych.
Firmy chemiczne są największymi przemysłowymi użytkownikami gazu ziemnego w Niemczech, a amoniak jest najbardziej gazochłonnym produktem w tej branży. Na produkcję amoniaku przypada zwykle około 4,5 procent gazu ziemnego zużywanego przez niemiecki przemysł.
Największy producent amoniaku w Niemczech, SKW Piesteritz, oraz nr 4, Ineos, oświadczyły osobno, że nie mogą wykluczyć cięć produkcyjnych w związku z zakłóceniami w dostawach rosyjskiego gazu.
W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, Niemcy nie mają terminali portowych skroplonego gazu ziemnego, które mogłyby zastąpić rosyjski gaz rurociągowy. Oznacza to, że firmy są pod presją, aby ograniczyć działalność wymagającą dużego zużycia gazu, jeśli dostawy gazu zostaną dalej ograniczone.
Rosyjski producent gazu Gazprom rozpoczął 27 lipca zmniejszanie dostaw gazu do Europy przez gazociąg Nord Stream 1, który jest główną drogą dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Dostawy zostały ograniczone do zaledwie jednej piątej, czyli 20 procent, całkowitej przepustowości gazociągu. Spadek nastąpił po ponownym uruchomieniu rurociągu 21 lipca, po planowanej 10-dniowej przerwie konserwacyjnej.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, Unia Europejska ogłosiła 26 lipca „dobrowolne zmniejszenie” zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent w okresie zimowym.
Brudermueller powiedział, że przyjdzie 2023 r., rolnicy zobaczą wysokie koszty nawozów, a dostępność nawozów może być gorsza.
„Głównym zastosowaniem amoniaku są nawozy, a to służy do produkcji żywności. Na ten rok, to nie będzie problem, ponieważ wszyscy rolnicy już kupili swoje nawozy i już wykorzystali je na swoim polu. Żniwa już się odbywają” – powiedział. „W przyszłym dostępność będzie gorsza, bo nie będzie mocy przerobowych, a kolejnym jest cena. Ceny nawozów gwałtownie rosną.
„I wtedy rolnicy będą zmuszeni do oszczędzania i będą stosować tylko minimum nawozów na swoim polu. Może też oznaczać, że zbiory będą niewielkie. Jeśli będą problemy z pogodą, [spowoduje to] sytuację niedoboru ważnych upraw.”
Zauważył również, że biedniejsze kraje na końcu łańcucha dostaw żywności będą musiały zmierzyć się ze znacznymi wyzwaniami.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.