Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Najnowsze Wpisy
    police 974410 1920

    Niemieccy urzędnicy ostrzegają przed drakońskimi przepisami energetycznymi. „Ekstremiści” podsycają „masowe protesty i zamieszki”

    15 sierpnia 2022
    Pfizer 03.11.21

    Szef firmy Pfizer, czterokrotnie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi zakażony covidem

    15 sierpnia 2022
    ZelenskiLista

    Rada Ukrainy przedłużyła stan wojenny na całą jesień

    15 sierpnia 2022
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Ukraina
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Z ostatniej chwili
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: [email protected]
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataKancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home»Wiadomości ze świata»Badania: Śledź znika w Bałtyku, ale szprot jest obfity
    Wiadomości ze świata

    Badania: Śledź znika w Bałtyku, ale szprot jest obfity

    5 sierpnia 2022Brak komentarzy5 Mins ReadBy Daniel Głogowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    Ryba Baltyk e1659701612366
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    Według Timo Aruli profesora nadzwyczajnego na Wydziale Systemów Morskich Uniwersytetu w Tartu, populacje szprota i śledzia silnie na siebie wpływają. W ostatnim dziesięcioleciu zwinny szprot zaatakował obszary, na których jeszcze kilka dekad temu był rzadko spotykany. Na przykład obecnie konkuruje o pokarm i siedlisko ze śledziem w Zatoce Ryskiej.

    Jednak zdaniem Aruli, śledź bałtycki ma też inne problemy. W ostatnich pracach badawczych prowadzonych wspólnie z kolegami z Uniwersytetu w Tartu i Uniwersytetu w Maryland zwraca uwagę, że zmiany klimatu wpływają na rozwój larw śledzia bałtyckiego żyjących w Zatoce Pärnu. O ile kiedyś łagodna zima zapowiadała dobre połowy tej ryby, to teraz nie ma takiego wzorca.

    Woda, która nie pamięta zimy

    Pod koniec lat 80. nastąpiła duża zmiana klimatyczna na Bałtyku, która spowodowała ogólnie cieplejsze zimy. Na przykład w 2020 roku w zatoce Pärnu nie było nawet lodu – według Aruli to pierwsza znana taka zima.

    Cieplejsza zima oznacza również cieplejszą wiosnę. Według docenta nawet masa wody wielkości zatoki, mówiąc obrazowo, ma swoją pamięć. „Jeśli duża masa wody dobrze schładza się zimą, to wczesną wiosną, niezależnie od temperatury powietrza, potrzebuje nieco więcej czasu, by się ogrzać” – wyjaśnia Arula. Jeśli jednak zimą woda jest ledwo zamarznięta, a wiosną nadchodzi ciepła, słoneczna pogoda, woda szybciej się nagrzewa.

    Według docenta dotyczy to zwłaszcza płytkich zatok, takich jak zatoka Pärnu. „Takie płytkie, półzamknięte ciepłe zatoki oferowały dotychczas idealne warunki do żerowania i rozwoju larw śledzi” – mówi Arula.

    Tarło śledzi odbywa się raz w roku, gdy są odpowiednie warunki. Składa w morzu wszystkie jaja naraz, z których później wychodzą larwy.

    Aby zminimalizować ryzyko, larwy śledzi mają specjalny worek żółtkowy, z którego żywią się w pierwszych dniach życia. Według Arula, stanowi to tymczasowe okno dla larw, aby przestawić się na karmienie zewnętrzne, gdy morze ma ku temu warunki. Ponieważ nie ma innych rezerw energetycznych, przy braku odpowiedniego pokarmu zewnętrznego larwa ginie lub pada ofiarą drapieżników.

    Przeżywalność ryb jest ściśle związana z temperaturą ich środowiska, innymi słowy, potrzebują one odpowiedniej przestrzeni ekologiczno-fizjologicznej do życia. Temperatury powyżej właściwej temperatury zaburzają funkcjonowanie ryby. „Gdy woda zaczyna się nagrzewać do 16 stopni i wyżej, u larw pojawiają się dysfunkcje metaboliczne i sercowe. Larwy są bardziej wrażliwe i nie mogą wchłonąć takiej ilości tlenu, jaka jest potrzebna do życia – mówi Arula. – Nie mogą one ani żerować, ani rosnąć, w wyniku czego w ciepłych latach znikają duże ilości śledzi.

    Według niego trend ocieplania się klimatu, a więc i Bałtyku, jest oczywisty i szybki. „Pojawia się uzasadnione pytanie: gdyby wcześniej zrobiło się cieplej, to śledź mógłby po prostu wcześniej odbyć tarło, larwy wcześniej trafiłyby w swoje właściwe okno czasowe i wszystko byłoby w porządku” – rozumował docent. – Nie jest to jednak takie proste: ryby odbywają tarło w temperaturze od sześciu do ośmiu stopni, ale nie są w stanie przewidzieć, jakie warunki będą panowały dla larw za kilka tygodni.

    Szprot przebrany za śledzia

    W ocieplających się wodach Bałtyku szprot staje się kluczowym graczem, z łatwością przystosowując się do nowych warunków. W przeciwieństwie do śledzia, młodszy ewolucyjnie szprot składa ikrę partiami w długim okresie czasu. Zmniejsza się więc ryzyko śmierci potomstwa w nieodpowiednich warunkach.

    „Obfitość szprota w Bałtyku i zwiększona konkurencja o pokarm ze śledziem spowodowała, że szprot zaczął wpływać do małych zatok, takich jak Zatoka Ryska” – zauważa Arula.

    Według profesora, nawet w Zatoce Pärnu, gdzie szproty występują rzadko, włoki badawcze mogą być w połowie wypełnione tą rybą.

    Choć, zdaniem Aruli, populacja śledzia w Zatoce Ryskiej nie spadła tak bardzo jak w pozostałej części Bałtyku, sytuacja może się pogorszyć, „Mieliśmy rok, w którym rybacy z okręgów Pärnu i Kihnu po raz pierwszy złowili tylko 50 procent wyznaczonej im kwoty śledzia” – mówi naukowiec. Dla rybaków, którzy zainwestowali w sprzęt wędkarski i oczekiwali stałego dochodu, jest to ogromna porażka ekonomiczna.

    „Jeśli teraz sprzedają tylko 50 proc. połowów, to myślę, że w najbliższych latach rybacy coraz częściej zaczną odchodzić na inne obszary” – sugeruje Arula.

    Z drugiej strony, nierekompensowane połowem inwestycje pchają w kierunku oszustwa: półprywatna prawda jest taka, że część połowów szprotów jest deklarowana jako śledzie. Według Timo Aruli, próbki pobierane regularnie przez badaczy potwierdzają to, niestety, częściej niż by się chciało. „Pobierając próbki, możemy zobaczyć, że stosunek gatunków w połowach jest w rzeczywistości inny niż deklarowany” – zauważa. Jednocześnie, jak mówi, ręce nadzoru pozostają tu krótkie.

    Jednym z możliwych rozwiązań, zdaniem Aruli, byłoby odławianie większej ilości szprotów niż zaleca to międzynarodowa organizacja badań morskich ICES Komisji Europejskiej. Jednak, zdaniem docenta, rozwiązanie to raczej nie zostanie wprowadzone, gdyż pozostałe kraje nadbałtyckie nie są tak zainteresowane połowami śledzi jak Estonia i Łotwa, a oba gatunki są łowione sporadycznie w tych warstwach wody, w których się mieszają.

    Kultura konsumpcji

    „Mamy silną historyczną kulturę jedzenia śledzi, ale kraje takie jak Szwecja, Finlandia czy Niemcy masowo łowią śledzie i szproty razem” – porównuje Arula. Wymienione kraje nie są szczególnie zainteresowane czystością gatunkową połowów, ponieważ z tych ryb produkuje się głównie mączkę rybną, która z kolei służy do produkcji mieszanek paszowych dla hodowli łososi. „Znalezienie kompromisu w tej kwestii jest prawie niemożliwe” – mówi badacz.

    Według niego w tym, co obecnie dzieje się w połowach śledzia nie ma nic nowego, bo już raz zdarzyło się to z dorszem. Naukowcy od dziesięciu lat twierdzą, że dorsz we wschodniej części Bałtyku nie odbywa tarła i należy zaprzestać jego połowów. Arula powiedział jednak, że firmy naciskały na Komisję Europejską, aby kontynuować połowy, ponieważ wstrzymanie połowów pozostawiłoby dziesiątki tysięcy ludzi bez pracy.

    „Sprawa trwała i była dyskutowana w Komisji Europejskiej, aż w końcu sytuacja pogorszyła się na tyle, że łowisko dorsza nadal musiało być zamknięte. Nie jestem w stanie przewidzieć, czy tak samo będzie z naszym bałtyckim śledziem, a na pewno nie ma potrzeby zamykania połowów śledzia” – powiedział naukowiec. Jednak zdaniem Aruli, wczesne sygnały czy ostrzeżenia naukowców o zmianach w przyrodzie powinny być traktowane poważnie.


    Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia. 

    Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

    Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

    google news

    Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

    Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

    Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

    Dane do przelewu:
    Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

    Kancelaria Lega Artis
    ul. Przasnyska 6a lok 336a
    01-756 Warszawa
    Tytuł: “darowizna na działalność”
    IBAN: PL04102039030000140201226752

    Anonimowe wsparcie Bitcoin:
    bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

    Anonimowe wsparcie Ethereum:
    0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

    Wsparcie paypal:
    https://paypal.me/legaartis

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
    Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
    Piątek: 10:00 – 15:00

    Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

    Morze Bałtyckie Ryby w bałtyku Śledź szprot Szprotów
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram

    Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców.

    Ostatnio DODANE

    police 974410 1920

    Niemieccy urzędnicy ostrzegają przed drakońskimi przepisami energetycznymi. „Ekstremiści” podsycają „masowe protesty i zamieszki”

    15 sierpnia 20220
    Pfizer 03.11.21

    Szef firmy Pfizer, czterokrotnie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi zakażony covidem

    15 sierpnia 20220
    ZelenskiLista

    Rada Ukrainy przedłużyła stan wojenny na całą jesień

    15 sierpnia 20220
    Biden na rowerze

    Użytkownicy Twittera wyśmiewali kolejną przejażdżkę rowerem prezydenta USA Bidena

    15 sierpnia 20220

    Dodaj komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    police 974410 1920

    Niemieccy urzędnicy ostrzegają przed drakońskimi przepisami energetycznymi. „Ekstremiści” podsycają „masowe protesty i zamieszki”

    15 sierpnia 2022
    Pfizer 03.11.21

    Szef firmy Pfizer, czterokrotnie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi zakażony covidem

    15 sierpnia 2022
    ZelenskiLista

    Rada Ukrainy przedłużyła stan wojenny na całą jesień

    15 sierpnia 2022
    Biden na rowerze

    Użytkownicy Twittera wyśmiewali kolejną przejażdżkę rowerem prezydenta USA Bidena

    15 sierpnia 2022
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • Powershift - Kalifornia jako pierwsza zapewnia bezpłatne posiłki wszystkim uczniom szkół publicznych
    • kp - USA są na krawędzi wojny z Rosją i Chinami, mówi Kissinger
    • kp - Niemcom grozi nowa katastrofa gazowa
    • kp - Manipulacja w sprawie skażenia Odry. Niemiecki minister rolnictwa potwierdza obecność rtęci w Odrze
    • kp - Austriacy wezwali Zełenskiego do wyjaśnienia skandalu z pijanymi dyplomatami

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • [email protected]
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • O Nas
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2022
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.