Sejm nie głosował w piątek nad wetem Senatu w sprawie nowelizacji Kodeksu karnego, mimo że było to w harmonogramie głosowań. Posłowie zajmą się senackim wetem na wrześniowym posiedzeniu. Zdominowany przez opozycję Senat był przeciw zbyt surowym karom dla groźnych przestępców.

W  Ministerstwie Sprawiedliwości  dwa lata trwały prace nad nowelizacją Kodeku karnego. [czytaj więcej]

– Wprowadzamy zmiany zaostrzające kary wobec najgroźniejszych, psychopatycznych morderców – zapowiedział minister Zbigniew Ziobro.

Przed dwoma tygodniami nowelizacje Kodeksu karnego przyjął Sejm. Zmiany przewidują między innymi wprowadzenie bezwzględnego zakazu przedawniania przestępstw pedofilskich; podniesienie do ośmiu lat dolnej granicy kary za gwałt, który skończył się śmiercią; konfiskatę auta za jazdę po pijanemu. Najważniejsza zmiana, zdaniem Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, to uniemożliwienie opuszczenia więzienia dla najgroźniejszych bandytów.

– Do końca życia nie powinni oglądać światła dziennego – akcentował Marcin Warchoł.  

W Polsce bardzo często zapadają łagodne wyroki za ciężkie przestępstwa. W sprawach o gwałt w 54 procentach przypadków sprawca otrzymuje karę do dwóch lat więzienia.

– W Polsce na dożywotnie pozbawienie wolności trafia tylko 4 procent zabójców. Średnia w Unii Europejskiej to 12 procent, a w Niemczech 21 procent – zauważył Marcin Warchoł.

W tym tygodniu Kodeksem karnym zajmowali się senatorowie. Rangę zmian doceniła opozycja. Tak o nowelizacji mówił Aleksander Pociej, senator PO.

– Waga projektu jest porównywalna z nowelizacją Sadu Najwyższego, KRS. To jest olbrzymia zmiana systemowa – ocenił Aleksander Pociej.

Opozycyjna większość w Senacie uznała, że zaproponowane zmiany są zbyt surowe i odrzuciła ustawę.

– Praktycznie zredukuje się do 20 procent zawieszania kar – powiedział Aleksander Pociej.   

I o to właśnie chodziło w nowelizacji, aby sprawcy przedwcześnie nie opuszczali więzień. Minister Zbigniew Ziobro skrytykował senatorów z PO, PSL i Lewicy za odrzucenie ustawy.

– Mieliśmy okazję widzieć w Senacie po raz kolejny front obrony przestępców. Płaczą nad losem groźnych kryminalistów, recydywistów, mafii, zorganizowanych grup przestępczych i zabójców – akcentował Zbigniew Ziobro.

Wczoraj Sejm miał głosować nad uchwałą Senatu odrzucającą nowelizację Kodeksu karnego. Ostatecznie głosowanie odłożono przyszłe posiedzenie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version