W grudniu ubiegłego roku Bank Pocztowy rozpoczął wydawanie kart biometrycznych dla firm, jako jedna z pierwszych instytucji w Europie. Zarząd banku podkreślił, że udostępnienie karty biometrycznej klientom indywidualnym jest kolejnym działaniem wpisującym się w strategię rozwoju rozwiązań cyfrowych Banku Pocztowego, które ma upowszechnić i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych w Polsce.

W informacji banku podano, że w I edycji sprzedaży limitowanej oferowanych jest 950 sztuk kart biometrycznych. Najpierw uruchamiana jest sprzedaż dla klientów, którzy posiadają już rachunek w Banku Pocztowym.

– Karta jest dostarczana kurierem, wraz z niewielkim urządzeniem, dzięki któremu klient może na karcie zarejestrować biometryczny wzorzec odcisków dwóch swoich palców – możliwość zarejestrowania drugiego palca dodaliśmy dla wygody naszych klientów, na wypadek zajętej jednej ręki czy też płatności dokonywanej najczęściej lewą ręką, jak przy płaceniu z samochodu za autostradę czy przy zamawianiu jedzenia w drodze – przekazała naczelnik wydziału produktów płatniczych, depozytowych i inwestycyjnych banku Joanna Moskalik.

POLECAMY: Australia: Koniec oddziałów banków i bankomatów. Banki wprowadzają transakcje cyfrowe

Wyjaśniła, że karty zabezpieczonej biometrycznie klient może używać zarówno zbliżeniowo jak i tradycyjnie bez podawania kodu PIN – stwierdziła Joanna Moskalik.

Zaznaczono, że niektóre transakcje będą wymagały kodu PIN np. przy stykowych wypłatach gotówki z bankomatów i wpłatach we wpłatomatach. Kartą można też będzie realizować płatności internetowe oraz dodać ją do portfeli cyfrowych udostępnianych przez Bank Pocztowy.

– Karty oraz potrzebne do rejestrowania biometrycznego wzorca odcisku palca czytniki dostarcza francuska firma Thales, która jest autorem tego produktu. (…) wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu – zapewnił Bank Pocztowy.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version