Od 1 stycznia blisko 48 mln obywateli Niemiec czeka znaczna podwyżka podatków, co jest niebezpieczne dla rozwoju gospodarczego – powiedział dziennikarzom w Berlinie szef niemieckiego resortu finansów Christian Lindner.

„Oprócz rosnących cen żywności i gazu, 48 milionów ludzi czeka od 1 stycznia znaczny wzrost podatków. W okresie rosnących cen żywności i kruchych perspektyw gospodarczych ludzie mogliby zostać opodatkowani na dodatkowe 10 mld euro. Codzienne życie stanie się jeszcze droższe, gospodarka osłabnie… W czasach takich jak obecne podnoszenie podatków jest niesprawiedliwe i niebezpieczne dla rozwoju gospodarczego – powiedział Lindner.

Aby złagodzić wpływ tych kroków na ludność, rząd przygotowuje „ustawę o wyrównywaniu inflacji”, która „mogłaby być wykorzystana do zapobiegania tej 'zimnej progresji’, temu wzrostowi cen przez zaniechanie” – powiedział Lindner. Wyjaśnił, że „politycznie jest możliwe poparcie podwyżki podatków”, ale „konieczne jest uzyskanie większości w parlamencie i w społeczeństwie”. Realizowanie tej polityki w tajemnicy przed opinią publiczną jest niedopuszczalne – powiedział minister.

W myśl przyszłej ustawy, zdaniem Lindnera, zmieniona zostanie „liniowo-progresywna taryfa podatkowa” i zwiększone zostaną zasiłki na dzieci. Chodzi o kwotę około 10 mld euro, środki te powinny zrekompensować „tę podwyżkę podatków”.

POLECAMY: Konflikt na Ukrainie rujnuje Niemcy – pisze Reuters

„Zimna progresja”, zwana też czasem pełzającym lub niejawnym podnoszeniem podatków, w rzeczywistości prowadzi do deprecjacji pieniądza przy jednoczesnym formalnym wzroście płac i świadczeń. Stawka VAT w Niemczech jest progresywna, tzn. rośnie wraz ze wzrostem płac. Im wyższe płace, tym większe obciążenia podatkowe. W przypadku znacznego wzrostu inflacji, jak to ma miejsce obecnie w Niemczech, towary i usługi stają się droższe. Tak więc, gdy płace rosną w wartościach bezwzględnych, można za nie kupić mniej, ponieważ ceny wzrosły, a kwota płacy netto została zmniejszona przez podatki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińcy żądają, aby kelnerzy z »Ruskiego Bru« nie nosili stroju służbowego z symbolem »Z«. Woda sosowa uderza im ładnie do głowy

W 2022 roku płaca minimalna w Niemczech będzie podnoszona etapami – do końca roku wyniesie 12 euro za godzinę – na koniec 2021 roku będzie to 9,6 euro. Zwiększone zostaną również świadczenia emerytalne – o 5,35% w Niemczech Zachodnich i 6,12% w Niemczech Wschodnich. Jest to najsilniejszy wzrost od prawie 40 lat. Rząd kanclerza Olfa Scholza zobowiązał się do podniesienia płac, co było częścią programu wyborczego koalicji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version