Jeszcze kilka dni temu jeden z przedstawicieli nieudolnego rządu PiS podczas konferencji odbywającej się nad brzegiem zatrutej rzeki Odra zapewniał wszystkich tam zgromadzonych, że sytuacja jest pod kontrolą a stan wody w rzece nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia.

Pojawia się w tym wszystkim pytanie, jaki cel przyświeca »władzy« w tuszowaniu katastrofy ekologicznej na rzece Odra?

Czy faktycznie kontakt z wodą jest bezpieczny, przekonała się na własnej skórze osoba, która zanurzyła w rzece rękę?

„Od kolegi lekarza z Wrocławia. Dziś na dyżur zgłosił się do niego pacjent. Zanurzył na moment rękę w Odrze. Efekt? Sucha, łuszcząca skóra, pękające krosty, pieczenie, pęcherze. Czy oddziały toksykologiczne w są postawione na nogi czy tu rząd też czeka na specjalne zaproszenie?” – pyta warszawski radny Marek Szolc.

Śnięte ryby w Odrze pojawiły się 26 lipca, w okolicach Oławy na Dolnym Śląsku w okolicach Jazu Lipki na granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego. Pierwsze informacje, które dotyczyły masowego śnięcia ryb, wpłynęły do Inspekcji Ochrony Środowiska już 27 lipca 2022⁣, przy czym już w marcu 2022 r. zaobserwowano zatrucie wody o mniejszej skali w Kanale Gliwickim.

POLECAMY: Martwa Odra! Czy winę za to ponosi firma Jack-Pol z Oławy i Wody Polskie?

Początkowo masowe śnięcia ryb rejestrowano w miejscowościach znajdujących się na Dolnym Śląsku, jednak później zanotowano kolejne przypadki w województwie lubuskim. Do 10 sierpnia 2022 r. wędkarze, aktywiści i Straż Rybacka wyłowili z rzeki co najmniej 9 ton martwych ryb, zauważono także martwe bobry i ptaki. Tylko 11 sierpnia 2022 r. wyłowiono co najmniej 10 ton ryb jedynie z 200-kilometrowego odcinka na północ od rzeki Oławy w południowo-zachodniej Polsce. Do godz. 8.00 13 sierpnia 2022 r. z Odry od Katowic do Gryfina wyłowiono ponad 28 ton śniętych ryb. Pojawiły się doniesienia o poparzeniach osób mających kontakt z wodą. Sytuacja została określona przez hydrologów jako bezpośrednie zagrożenie zarówno ekosystemu, jak i życia i zdrowia ludzi. Dokładna skala katastrofy ekologicznej jeszcze nie jest znana.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2022/08/ssstik.io_1660464396731.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version