Dystrybucja amerykańskich funduszy przeznaczonych dla Ukrainy odbywa się bez odpowiedniego nadzoru ze strony USA, ich los może powtórzyć miliardy brakujących dolarów w Afganistanie – pisze Newsweek.

„Zawsze, wrzucając tyle pieniędzy do jednego kraju w tak krótkim czasie, nadzór jest konieczny od początku” – powiedział publikacji były specjalny inspektor generalny ds. odbudowy Afganistanu John Sopko.

Jak wskazuje publikacja, ze 134 mld dolarów przeznaczonych przez USA na Afganistan, biuro inspektora generalnego zbadało 63 mld dolarów, stwierdzając w 2020 roku, że około 19 mld dolarów z tego zniknęło z powodu korupcji i nadużyć. „Eksperci ostrzegają, że duża pomoc USA dla Ukrainy również może być zagrożona bez silniejszych środków nadzoru” – napisano w raporcie.

Sopko, który pełnił funkcję inspektora generalnego przez ponad 10 lat, podkreślił, że obecnie nie ma ścisłego nadzoru nad amerykańskimi funduszami dystrybuowanymi na Ukrainie. „Widzę, że zwykłe organy nadzoru nie mają wystarczających środków” – powiedział Sopko.

Powiedział, że należy stworzyć nową strukturę poświęconą Ukrainie, aby poprawić kontrolę. „Bo w takim tempie wydawane są tak duże pieniądze” – podkreślił.

POLECAMY: Europol informuje o przemycie broni z Ukrainy

Ze swojej strony Gabriela Ivelis Rosa-Hernandez, badaczka ze stowarzyszenia kontroli zbrojeń, powiedziała publikacji, że rozliczenie sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie w związku z tamtejszymi wydarzeniami jest trudne. „Właściwa odpowiedzialność za udzieloną pomoc powinna być najwyższym priorytetem zarówno dla amerykańskich, jak i ukraińskich decydentów” – powiedziała.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Z raportu Amnesty International wynika, że siły ukraińskie zagrażają ludności cywilnej

Na początku sierpnia 2021 roku talibowie (talibowie są objęci sankcjami ONZ za działalność terrorystyczną) nasilili ofensywę przeciwko siłom rządowym w Afganistanie, 15 sierpnia wkroczyli do Kabulu, a następnego dnia ogłosili koniec wojny. Przez ostatnie dwa tygodnie sierpnia trwała masowa ewakuacja obywateli państw zachodnich i współpracujących z nimi Afgańczyków z utrzymywanego przez wojska amerykańskie lotniska w Kabulu. W nocy 31 sierpnia wojska amerykańskie wycofały się z lotniska w Kabulu, kończąc prawie 20-letnią obecność wojskową USA w Afganistanie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version