Po ogłoszeniu wstrzymania produkcji przez grupę Azoty z powodu wysokich cen gazu przyszedł czas na włocławski Anwil. Spółka należącą do PKN ORLEN podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. Powodem są rekordowe ceny gazu, głównego surowca do produkcji tego typu nawozów.

Gaz ziemny to główny surowiec wykorzystywany przy wytwarzaniu nawozów azotowych.

W komunikacie opublikowanym przez spółkę we wtorek, 23 sierpnia czytamy, że w związku z „bezprecedensowym i rekordowym” wzrostem cen gazu ziemnego w Europie ANWIL podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. 

– Ceny gazu ziemnego tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41% z 200,4 eur/MWh (15.08) do 282,8 eur/MWh (23.08). Z kolei od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218%, z 88,9 eur/MWh 24.02 – Wynika z komunikatu spółki. 

W informacji ANWIL podkreśla, że wielu europejskich producentów z branży chemicznej, w tym nawozowej, jak Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberia już zdecydowanie wcześniej zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń w produkcji.

 ANWIL, jako jedna z nielicznych firm, pomimo bardzo trudnych warunków makroekonomicznych do tej pory utrzymywał ciągłość produkcji i zapewniał dostępność produktu na rynku. Spółka realizowała wszystkie swoje bieżące zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim. Aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego jest wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki ANWIL. – podkreśliła spółka w komunikacie. 

Poinformowano, że trakcie postoju linii produkcyjnych, ANWIL będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne.

ANWIL zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców i jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji produkcja zostanie wznowiona. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version