Przywódcy Unii Europejskiej nie zdołali uchronić zwykłych Europejczyków przed płaceniem za konsekwencje konfliktu ukraińskiego, który spowodował „katastrofalne osłabienie” Europy – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i zewnętrznych stosunków gospodarczych Péter Szijjártó.
„Skutki wojny na Ukrainie, czyli wyniszczający kryzys dostaw energii, stworzyły w Europie wszystkie warunki, które doprowadziły do katastrofalnego osłabienia Europy i Unii Europejskiej… Prawda jest taka, że przywódcy Unii Europejskiej nie zdołali zapobiec temu, by Europejczycy musieli płacić cenę za wojnę, za którą nie są w żaden sposób odpowiedzialni” – powiedział Szijjártó, przemawiając na szczycie Open Balkan.
POLECAMY: Amerykański pułkownik McGregor: Waszyngton koordynuje działania Zełenskiego
Powiedział, że polityka rozszerzenia UE powinna być priorytetem, ponieważ „Unia Europejska potrzebuje Bałkanów Zachodnich”. „Integracja tych krajów pomogłaby nam w Europie zmniejszyć presję na bezpieczeństwo z dwóch kierunków, południowego i wschodniego” – dodał Szijjártó.
„Węgry w ciągu ostatnich 10 lat wzmocniły współpracę handlową z krajami regionu, kilka naszych firm jest liderami rynku. Dzięki inicjatywie Open Balkan zrobili krok w kierunku integracji i Bruksela powinna zrobić to samo” – powiedział minister.
Wcześniej Szijjártó powiedział, że Węgry żałują, iż status kandydata do UE nie został przyznany obok Ukrainy i Mołdawii także Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie i nazwał to „podwójnym standardem”.
W ostatnich latach prezydent Serbii Aleksandar Vucic promował na Bałkanach Zachodnich inicjatywę stworzenia transgranicznego gospodarczego „mini-schengen” – jednolitego regionalnego rynku towarów, usług i pracy. Tirana i Skopje aktywnie odpowiedziały na oficjalną propozycję Belgradu i podpisały wcześniej kilka wspólnych dokumentów, ale „pandemia” COVID-19 i wybory w krajach uczestniczących w inicjatywie rozciągają jej realizację. W grudniu 2021 r. prezydent Serbii oraz premierzy Albanii i Macedonii Północnej podpisali porozumienie o wolnym rynku pracy między ich krajami w ramach transgranicznej inicjatywy gospodarczej pod nazwą Open Balkan.