Na Ukrainie państwo nie zna pochodzenia dochodów około 14 mln osób. Nawet 50% gospodarki znajduje się w szarej strefie, a w ramach reformy podatkowej trzeba będzie wydobyć ją z cienia.

Stwierdził to zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rostislav Shurma w raporcie ZN. Fakt ten jest o tyle istotny, że w trakcie reformy podatkowej 10-10-10 państwo planuje zmniejszyć obciążenia podatkowe w kraju. Ale musi znaleźć odpowiednie kompensatory.

Wiceprzewodniczący Kancelarii Prezydenta podkreślił zatem, że podwyżka podatków nie rozwiąże problemów gospodarczych Ukrainy. „Podniesienie poziomu podatków prawie nic nie da: można je podnieść trzy lub cztery razy, ale to zabije ukraińskie firmy” – stwierdził Shurma.

„Nie chodzi o to, by nie wprowadzać liberalnych stawek podatkowych, ale o skłonienie ludzi do płacenia podatków” – dodał. Jego zdaniem wszyscy płacą podatki dwa lata.

Shurma zauważył, że decyzja o reformie podatkowej 10-10-10 zostanie podjęta dopiero po zrozumieniu kompensatorów dochodów budżetowych. Ponadto Ukraina zamierza prowadzić konsultacje z partnerami międzynarodowymi.

„Musimy przyznać, że z pomocą naszych międzynarodowych partnerów będziemy w stanie przetrwać finansowo w tej sytuacji. Teraz kluczowe jest wsparcie partnerów: otrzymujemy od nich nawet 60%. Wszelkie decyzje podatkowe będą zatwierdzane po konsultacjach z naszymi partnerami i tymi, którzy nas wspierają finansowo – powiedział.

Shurma wyjaśnił, że podstawowa koncepcja reformy podatkowej pozostaje niezmieniona – „10-10-10-3”: 10% – podatek dochodowy (obecnie 10% – podatek dochodowy od osób fizycznych (podatek dochodowy od osób fizycznych), 10% – VAT (od wartości dodanej) podatek ) i 3% – podatek wojskowy Teraz VAT wynosi 20%, podatek dochodowy od osób fizycznych – 18%, podatek wojskowy – 1,5%, a podatek dochodowy, który chcą zastąpić podatkiem od wycofanego kapitału, wynosi 18%.

Minister Polityki Społecznej Ukrainy Maryna Łazebnaya zwróciła się do Komisji Parlamentu Europejskiego z prośbą o zmianę ustawodawstwa. Chodziło o dalsze odprowadzanie podatku dochodowego, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatków z tytułu działalności FLP do budżetu Ukrainy zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim.

Dagos Pislar, przewodniczący komisji Parlamentu Europejskiego, zauważył, że opodatkowanie jest w dużej mierze regulowane przez ustawodawstwo krajowe państw członkowskich UE, ale te kwestie rzeczywiście można rozwiązać na poziomie UE, jeśli są one powiązane ze skutkiem dyrektywy o tymczasowej ochronie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version