Papież Franciszek odbywa trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie, gdzie weźmie udział w Kongresie Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych w Nur-Sułtan.

Papieski samolot wystartował we wtorek rano z rzymskiego lotniska Fiumicino. Dzień wcześniej papież wyjechał z Watykanu do bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, gdzie ofiarował modlitwy przed szczególnie czczoną ikoną Matki Bożej „Zbawienie Ludu Rzymskiego”, która jest głównym obrazem Wiecznego Miasta.

W okresie poprzedzającym podróż, Watykan obiegły szczegóły dotyczące trasy podróży papieża Franciszka: faktem jest, że papież wysyłał telegramy z pozdrowieniami do głów państw, nad którymi odbywa się lot. Tym razem, w przeciwieństwie do jego wizyty np. w Japonii pod koniec 2019 roku, samolot papieża nie wejdzie w rosyjską przestrzeń powietrzną. Szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wyjaśnił krótko dziennikarzom na tradycyjnym briefingu, że w przypadku lotów papieża „dostępnych jest kilka tras, z których następnie wybiera się jedną”.

Sam Franciszek, nawiązując do podróży, powiedział, że jej głównym tematem będzie dialog na temat pokoju.

„Będzie to okazja do spotkania wielu osobistości religijnych i braterskiego dialogu, zachęconych wspólnym pragnieniem pokoju, za którym tęskni nasza ziemia. Proszę wszystkich, by tej pielgrzymce dialogu i pokoju towarzyszyła modlitwa” – powiedział podczas niedzielnego kazania na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Kazachstan stanie się 57. krajem, który odwiedzi papież Franciszek podczas swojego pontyfikatu.
„W czasach naznaczonych dawnymi i nowymi podziałami kolejna wizyta apostolska papieża Franciszka ma szczególne znaczenie właśnie dlatego, że odwiedzi on rozległy kraj z wieloma grupami etnicznymi. Sercem tej podróży będzie dialog, poszukiwanie pokoju między różnymi światami, zarówno kulturowymi, jak i religijnymi” – powiedział Bruni na briefingu.

W Forum Międzyreligijnym w dniach 14-15 września weźmie udział ponad 100 delegacji z ponad 50 krajów. Głównym tematem kongresu ma być rola przywódców religijnych w duchowym i społecznym rozwoju ludzkości w okresie post-pandemicznym. Oprócz papieża wezmą w niej udział aszkenazyjski rabin David Laou, sefardyjski naczelny rabin Izraela Itzhak Yosef, patriarcha Kościoła Ortodoksyjnego w Jerozolimie Theophilus III oraz inni znani przywódcy religijni. Po raz pierwszy wezmą w niej udział także przedstawiciele dżinizmu, starożytnej religii Indii.

Na zakończenie VII Kongresu uczestnicy przyjmą deklarację, która będzie zawierała propozycje wzmocnienia globalnego dialogu oraz ich stanowisko w aktualnych kwestiach światowego rozwoju.

Papież po przylocie do Nur-Sułtan odwiedzi równiez prezydenta Kazachstanu Kassyma-Jomarta Tokajewa i spotka się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, władz i korpusu dyplomatycznego. Pierwszym punktem programu Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych jest wspólna modlitwa w ciszy. Po osobnych spotkaniach z przywódcami religijnymi, których szczegółów Watykan nie ujawnił, papież odprawi mszę na placu przed centrum kongresowym EXPO. W czwartek papież Franciszek spotka się z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego i weźmie udział w uroczystości ogłoszenia dokumentu końcowego.

Stolica Kazachstanu od dawna była brana pod uwagę jako możliwe miejsce drugiego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem. Nadzieję na to wyraził sam papież, jednak pod koniec sierpnia metropolita wołokołamski Antoni, szef Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, ogłosił, że patriarcha Kyrill nie pojedzie do Kazachstanu, a rosyjską Cerkiew Prawosławną na kongresie reprezentować będzie oficjalna delegacja.

Metropolita Antoni podkreślił, że wiosną tego roku Watykan jednostronnie ogłosił, że przygotowania do spotkania zostały zawieszone. Według metropolity, „od tego czasu nie otrzymaliśmy oficjalnie żadnych propozycji z Watykanu dotyczących ewentualnego zorganizowania spotkania w innym czasie lub w innym miejscu”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version