W piątek po południu (16 września) potężny pożar ogarnął wieżowiec biurowy w centrum Changsha, stolicy południowej prowincji Chin, Hunan. 

Pożar wybuchł w 42-piętrowym budynku China Telecom. „Gęsty dym unosił się z miejsca, a dziesiątki pięter płonęły wściekle” – podała państwowa telewizja CCTV.

„Gęsty dym unosił się z miejsca zdarzenia, a dziesiątki pięter płonęły dziko” – podała CCTV.

Prowincjonalna straż pożarna powiedziała później w poście w mediach społecznościowych, że „obecnie pożar został ugaszony i nie stwierdziliśmy jeszcze żadnych ofiar”.

Początkowe zdjęcie opublikowane przez CCTV pokazało pomarańczowe płomienie żarzące się w budynku w zabudowanym obszarze miasta, jak czarny dym unosił się w niebo.

Późniejsze zdjęcie udostępnione w mediach społecznościowych wydawało się pokazywać, że płomienie ustąpiły, jak personel ratowniczy rozpyla strumienie wody na jego zwęgloną fasadę.

China Telecom powiedział w oświadczeniu na mediach społecznościowych: „Do około 16:30 dzisiaj, pożar w naszej No 2 Communications Tower w Changsha został ugaszony.

„Nie odkryto jeszcze żadnych ofiar, a komunikacja nie została odcięta”.

Pożar został ugaszony i według straży pożarnej w Hunan nie znaleziono żadnych ofiar. 

Dodał, że na miejsce zdarzenia stanęło 36 wozów strażackich i 280 strażaków. 

Wideo udostępnione na mediach społecznościowych wydawało się pokazywać dziesiątki ludzi uciekających z budynku, gdy płonące gruzy spadały z górnych pięter. AFP nie była w stanie natychmiast zweryfikować tego materiału filmowego.

Changsha, stolica prowincji Hunan, ma około 10 milionów mieszkańców.

Budynek o wysokości 218 metrów (715 stóp), ukończony w 2000 roku, znajduje się w pobliżu głównej obwodnicy, jak podaje CCTV.

Śmiertelne pożary są powszechne w Chinach, gdzie pobłażliwe egzekwowanie przepisów budowlanych i szalejące nieautoryzowane budowy mogą utrudniać ludziom ucieczkę z płonących budynków.

W lipcu ubiegłego roku pożar magazynu w północno-wschodniej prowincji Jilin zabił co najmniej 15 osób i ranił co najmniej 25, jak podają państwowe media.

Miesiąc wcześniej pożar zabił 18 osób – w większości dzieci – w szkole sztuk walki w centralnej prowincji Henan, wywołując zamieszanie wokół standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Kolejne dwa tuziny osób zginęły w pożarach w dzielnicach dla imigrantów w Pekinie w 2017 roku, podczas gdy 58 zginęło, gdy ogień przetoczył się przez 28-piętrowy blok mieszkalny w Szanghaju w 2010 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version