Duże sieci handlowe na Węgrzech są zmuszone do wymiany żarówek i wyłączania na noc wszystkiego, co zbędne. Co robią czołowi detaliści w kraju, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszej publikacji.

Węgierskie stowarzyszenie handlowe wydało zalecenia dotyczące oszczędzania energii dla firm członkowskich ze względu na spodziewane dalsze podwyżki cen energii.

„W naszych sklepach wymieniliśmy już tradycyjne żarówki w hali sprzedaży na żarówki LED, a obecnie wymieniamy żarówki poza halą sprzedaży (w strefach pracowniczych, magazynach, chłodniach itp.) W ten sposób oszczędzamy ponad milion kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie zarówno w hali sprzedaży, jak i na zapleczu. Wyłączamy lodówki, które nie są używane, zwracamy też szczególną uwagę na to, by drzwi lodówek w strefie sprzedaży były zamknięte i wymieniamy je w razie potrzeby” – poinformowała firma Tesco.

Zaznaczono również, że po godzinach pracy wyłączają swoje loga i szyldy na dachach sklepów Tesco, gaszą światła wewnątrz sklepów i na parkingu oraz ściemniają hale. Jednocześnie firma szuka kolejnych sposobów na oszczędzanie energii i planuje tej jesieni poinformować swoich pracowników o „znaczeniu oszczędzania energii w pracy i w domu”.

POLECAMY: Scenariusz blackoutu – Lidl opracowuje plan awaryjny

Węgierska sieć sklepów SPAR poinformowała, że oprócz wspomnianych już środków wyłącza systemy wymiany powietrza w nocy, planuje rozmrażanie chłodziarek do lodów, wykorzystuje ciepło odpadowe z systemów chłodzenia do ogrzewania i produkcji ciepłej wody, wykorzystuje geotermalne pompy ciepła do tego samego celu tam, gdzie można je zbudować, oraz stopniowo wprowadza panele słoneczne, obecnie wykorzystywane do zasilania dwóch sklepów.

Auchan Hungary potwierdziło również, że wraz z innymi firmami członkowskimi węgierskiego stowarzyszenia handlowego „aktywnie uczestniczy w opracowywaniu zaleceń dotyczących oszczędzania energii” i stosuje się do nich „najlepiej jak potrafi”.

POLECAMY: Sondaż pokazał prawdziwy stosunek Węgrów do sankcji wobec Rosji

LIDL powiedział, że wszystkie jego sklepy mają „inteligentny system zarządzania budynkiem, który odpowiada za jak najbardziej efektywne sterowanie wentylacją i oświetleniem”, dzięki czemu na przykład „duża część oświetlenia sklepu i parkingu jest wyłączana, gdy wychodzi ostatni klient, a pozostałe oświetlenie jest wyłączane, gdy wychodzi ostatni pracownik i system jest o tym powiadomiony”. LIDL stosuje również dwustopniowe drzwi wejściowe z fotokomórkami utrzymującymi optymalną temperaturę, liczniki energii elektrycznej oraz systemy wentylacyjne działające poprzez wymienniki ciepła w swoich sklepach.

Wcześniej rząd Węgier ogłosił stan pogotowia energetycznego, który obejmuje pakiet siedmiu środków: zwiększenie produkcji gazu w kraju z półtora do dwóch miliardów metrów sześciennych, znalezienie dodatkowych 700 mln metrów sześciennych gazu w celu wypełnienia pojemności magazynów, zakaz eksportu energii i drewna opałowego, zwiększenie produkcji węgla, przyspieszenie jak najszybszego ponownego uruchomienia bloków elektrowni węglowej Matra, przedłużenie czasu działania elektrowni jądrowej Paks oraz obcięcie programu preferencyjnych płatności za media. Ten ostatni środek polega na tym, że ci, którzy zużywają więcej niż średnia ilość gazu i energii elektrycznej, będą teraz musieli płacić ceny rynkowe, a nie preferencyjne ceny za nadmierne zużycie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version