— Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników — poinformowała minister Anna Moskwa. Dodatek ma zostać zaplanowany w ustawie, która została wpisana do wykazu prac rządu.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkanie określiła mianem „bardzo dobrego”. Jak powiedziała, 80 proc. rozmów dotyczyło problemu rosnących cen energii. Minister podczas spotkania prezentowała wszystkie wdrażane przez rząd rozwiązania i programy osłonowe oraz to, co planuje Unia Europejska.

Ceny kształtuje Putin — stwierdziła minister Moskwa. W planach UE jest zdjęcie gazu z systemu wyznaczania cen, ale to za mało — zaznaczyła. Strona Polska proponuje mechanizm uniezależnienia cen od rynków surowców. Polska jest za ustaleniem maksymalnej ceny gazu importowanego, wspiera nas Belgia — podkreśliła.

– Nasz mechanizm, który proponujemy, jest bardzo prosty. W pierwszej fazie jest to analiza wszystkich ofert które wpływają, wyznaczenie ceny wytwarzania, czyli przyjrzenie się wnętrzu tej taryfy spojrzenie jaka jest faktyczna cena wytwarzania. Następnie wyznaczenie tej średniej ceny na rynku i różnicowanie tych kosztów pomiędzy poszczególnymi źródłami – poinformowała Moskwa.

Jak przypomniała szefowa resortu klimatu, Polska na arenie europejskiej opowiada się za reformą systemu ETS, która miałaby polegać na zawieszeniu całego systemu, powrotu do ceny prognozowanej przez Komisję Europejską, lub uwolnienie bezpłatnych uprawnień dla energetyki czy ciepłownictwa.

— Po raz kolejny wystąpiłem do szefowej Komisji Europejskiej o zawieszenie programu ETS — powiedział przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda po spotkaniu z przedstawicielami rządu, deklarując pełne wsparcie postulatów dotyczących systemu ETS.

— Węgiel z importu płynie i będzie płynął do końca sezonu grzewczego. Spółki, które otrzymały polecenie importu węgla, zakontraktowały już 80 proc. planowanej ilości. Jest to tyle, że po przesianiu sprowadzonego węgla powinno pozostać ok. 5 mln ton węgla nadającego się do użytku w gospodarstwach domowych – przekazała minister Moskwa.

Do polski wpływa głównie węgiel kolumbijski. Jest odsiewany i udostępniamy składom węgla. Następnie trafia do spółek energetycznych. Ok 30 proc. odsianego, grubszego węgla, trafia do gospodarstw domowych.

sc:PAP

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version