Czy dziadkowie mogą domagać się uregulowania kontaktów z wnukami? W świetle obowiązujących przepisów mogą oni ubiegać się o uregulowanie kontaktów z wnukami jednak nie w każdej sytuacji sąd, uwzględni tego rodzaju wniosek. Istotne jest bowiem w takich przypadkach dobro dziecka. W zależności od relacji rodzinnych uregulowanie kontaktów może być sprzeczne z interesami dziecka.
Pierwsza historia
Tadeusz ma problem alkoholowy. Mimo namów jego bliskich – żony Anny i syna Wojciecha nie zdecydował się na podjęcie terapii odwykowej. Gdy Wojciechowi urodził się syn ze związku z Ireną – Aleksander, Tadeusz nie został zaproszony na przyjęcie rodzinne. Kilka dni wcześniej urządził libację alkoholową, wzywana była policja. Wojciech zdecydował, że jego ojciec nie będzie widywał się z dzieckiem. Tadeusz uważa jednak, że powinien spędzać dużo czasu z wnuczkiem. Jego zdaniem, możliwość spotkań z Aleksandrem jest konieczna, by rodzina żyła w szczęściu. Wojciech twierdzi jednak, że jego ojciec jest osobą nieodpowiedzialną i może wyrządzić dziecku krzywdę. Tadeusz uważa, że ma prawo do widywania się z każdym członkiem rodziny, także małym Aleksandrem. W tej sprawie skontaktował się z prawnikiem, który poinformował go o możliwości zainicjowania postępowania w sprawie uregulowania kontaktów.
Druga historia
Dagmara i Olaf są rozwodnikami. Poznali się na jednym z portali randkowych i zaczęli się spotykać. Po pewnym czasie Dagmara zaszła w ciążę. Urodziła Henryka i od tego czasu jej relacja z Olafem stała się silniejsza. Związek Dagmary z Olafem nie spodobał się jednak rodzicom Dagmary – Urszuli i Stanisławowi. Ich zdaniem Dagmara powinna podjąć starania, aby odbudować więź z byłym mężem Tycjanem, który wychowuje ich dzieci. Dagmara nie chce jednak żyć bez Olafa. Uważa, że ma prawo do szczęścia z nowym partnerem, z którym powinna wychować Henryka. Uważa, że skoro ma już 37 lat, to może sama decydować o swoim życiu i nie musi podejmować starań o odbudowę relacji z byłym mężem. Rodzice małego Henryka postanowili zerwać wszystkie kontakty z Urszulą i Stanisławem. To nie spodobało się dziadkom Henryka, którzy zainicjowali postępowanie o uregulowanie kontaktów.
Kontakty z dziadkami
Niejednokrotnie w razie sporu rodzinnego, krewni domagają się uregulowania przez sąd kontaktów z małoletnim. Gdy taki wniosek jest skierowany do sądu, zostanie przeprowadzone postępowanie. Sąd ustali, czy uregulowanie kontaktów jest zgodne z dobrem dziecka. Kontakty mają mu służyć. Jest ważne, aby dziecko znało nie tylko rodziców, ale i dalszych krewnych: w szczególności dziadków. Nie oznacza to jednak, że zawsze sąd uwzględnia wnioski dziadków w tym przedmiocie. Bywa, że takie kontakty nie mogą być uregulowane. Czasami sąd uznaje, że rodzice mogli zabronić spotkań. W niektórych przypadkach sąd dochodzi do wniosku, że takie kontakty mogą się odbywać, ale wyłącznie sporadycznie (np. raz w miesiącu). Czasami uregulowanie spotkań jest możliwe pod warunkiem, że w trakcie kontaktu będzie obecny rodzic.
Decyzja o regulacji kontaktów wymaga uwzględnienia szeregu okoliczności. Niekiedy sąd wstrzymuje się z podjęciem decyzji, o ile nie wysłucha dziecka. Czasami to małoletni jest krytycznie nastawiony do krewnych. Bywa jednak i tak, że dziecko tęskni za członkami rodziny, chce jak najczęstszych spotkań. Niekiedy w takich postępowaniach sąd decyduje również o zasięgnięciu specjalistycznej opinii, by zweryfikować czy uwzględnienie wniosku jest zgodne z dobrem dziecka.
Przed zainicjowaniem postępowania o uregulowanie kontaktów warto rozważyć skorzystanie z pomocy mediatora. Optymalnie jest zaprzestanie sporu – dla dobra dziecka.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Podstawa prawna:
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.