Mężczyzna i kobieta narodowości ukraińskiej zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w momencie przewożenia czterech obywateli Syrii przez terytorium Polski do granicy polsko-niemieckiej. Wobec podejrzanych o pomocnictwo w organizowaniu innymi cudzoziemcom przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej wbrew przepisom Sąd zastosował 3-miesięczne areszty.

Do zdarzenia doszło w piątek (23 września 2022 roku) na jednej ze stacji benzynowych na terenie powiatu wyszkowskiego w woj. mazowieckim, kiedy to funkcjonariusze Straży Granicznej podczas patrolu zauważyli czteroosobową grupę Syryjczyków wysiadających z BMW X3, należącego do obywatelki Ukrainy.

W toku dalszych czynności, po dokonaniu kontroli legalności pobytu wobec wszystkich podejrzanych cudzoziemców, funkcjonariusze ustalili, że czworo obywateli Syrii przebywa na terytorium naszego kraju wbrew przepisom. Jak oświadczyli, do Polski dostali się nielegalnie, następnie kontaktując się z dwojgiem obywateli Ukrainy, za odpowiednią kwotę mieli być przewiezieni przez terytorium Polski i docelowo trafić na granicę polsko-niemiecką.

Niestety, plan nie wyszedł – wszyscy trafili w ręce nowodworskiej Straży Granicznej.

41-letni obywatele Ukrainy usłyszeli zarzuty z art. 264 § 3 kk. w zb. 264 a § 2 kk. tj. za pomocnictwo w organizowaniu innymi osobom przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej oraz umożliwianie lub ułatwianie innej osobie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Z uwagi na fakt, ze podczas przeszukania przy obywatelce Ukrainy została znaleziona amunicja, kobieta usłyszała dodatkowo zarzut posiadania bez zezwolenia jednej sztuki amunicji tj. czyn z art.263 § 2 kk.

POLECAMY: Europol informuje o przemycie broni z Ukrainy

Obydwoje przyznali się do postawionych zarzutów i złożyli w tej sprawie wyjaśnienia.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie Sąd Rejonowy w Wyszkowie zastosowano wobec dwójki Ukraińców tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

Z kolei czterem obywatelom Syrii przedstawiono zarzut z art. § 264 2 kk. („Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”). Podejrzani przyznali się po popełnienia zarzucanych im czynów i każdy z nich skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 kpk. dobrowolnie, poddając się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz podania wyroku do publicznej wiadomości.

Ponadto wobec nich wszczęto postępowania administracyjne w kierunku wydania decyzji zobowiązujących do powrotu. Wobec Syryjczyków zastosowano środki alternatywne do detencji w postaci zgłaszania się w określonych odstępach czasu do Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin oraz przekazania dokumentów podróży do depozytu Komendanta PSG Warszawa-Modlin.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version