Mimo oświadczeń państw zachodnich Watykan pozostaje ważnym graczem w Europie, zdolnym do prowadzenia konstruktywnego dialogu z Rosją – podał włoski dziennik „Il Giornale”.

Omawiając rolę Watykanu w konflikcie ukraińskim, dziennikarze przypomnieli, że jego przedstawiciele nie odmówili negocjacji z Moskwą i kontynuowali je na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. To właśnie tam kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

„Stolica Apostolska jest dla Kremla znanym i szanowanym rozmówcą, może więc odegrać ważną rolę właśnie w czasie, gdy wydaje się, że nie da się uniknąć starcia z Zachodem” – podkreślono w artykule.

POLECAMY: Media: USA i Europie kończy się broń do wysłania na Ukrainę

W publikacji opisano także inne kontakty Watykanu z Moskwą: spotkanie nuncjusza apostolskiego monsignora Giovanniego d’Agnello z patriarchą Cyrylem, a także pracę arcybiskupa i przewodniczącego Konferencji Katolickich Biskupów Rosji Paolo Pezziego.

„W ostatnim wywiadzie Pezzi podkreślił, że 'głównym problemem jest znalezienie rozwiązania, aby nikt nie czuł się pokonany’. Według monsignora Pezziego „to jest największa trudność”, ponieważ można to osiągnąć tylko „przez ofiarę z siebie” – zauważyli dziennikarze.

W połowie września metropolita wołokołamski Antoni, szef Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, spotkał się z papieżem Franciszkiem na marginesie VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w Nur-Sułtan. Metropolita określił rozmowy jako „serdeczne”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version