Z badań zleconych przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych, a ponad 80 proc. zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na zbyt wysokie ceny. Nadzieją dla seniorów może być rozszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków o populację 70+.
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”, we współpracy z Agencją Badań Rynku i Opinii SW Research, przygotowała ankietę dotyczącą kwestii realizowania recept i ograniczenia wydatków na leczenie. Ankietę skierowano do osób w wieku 60-74 lat z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi. Jej wyniki miażdżą rządową narrację o rzekomej dobrej sytuacji finansowej seniorów.
Z sondażu wynika, że aż 82 proc. badanych w ostatnich miesiącach nie wykupiło leku! Ponad 80 proc. seniorów jest więc zagrożonych pogorszeniem stanu zdrowia, a co za tym idzie, wzrasta u nich ryzyko śmierci. Większość istotniejszych leków nie jest objęta refundacją i pacjent musi za nie płacić 100 proc. ceny. Tych osób nie obejmuje program ”Leki 75+”, dzięki któremu seniorzy powyżej 75. roku życia część leków otrzymali bezpłatnie.
Wszystkiemu winna jest inflacja, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc. – Podwyżki energii, żywności i leków pochłaniają ich oszczędności. Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć i wtedy wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło, bo trafią do szpitali i będą generować jeszcze większe koszty związane z hospitalizacją – podkreśla Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, cytowana przez abczdrowie.pl.
Jeden komentarz
Głosowali na PiS to pis-da