Francuskie związki CFDT i Unsa ogłosiły planowany strajk na paryskim lotnisku Beauvais, który może spowodować poważne zakłócenia w ruchu lotniczym we wtorek i czwartek. Jednocześnie w poniedziałek odbędzie się ostatnie spotkanie z kierownictwem, którego celem będzie próba rozwiązania kryzysu.

„CFDT i Unsa wydały zawiadomienia o strajku we wtorek 4 października i czwartek 6 października. Jeśli strajk ten poprze znaczna część 233 pracowników lotniska, ruch platformy lotniskowej może zostać bardzo poważnie zakłócony, a nawet sparaliżowany” – zauważa publikacja.

Tymczasem związki zawodowe i zarząd Sageb (firmy zarządzającej i eksploatującej lotnisko Beauvais), która zarządza lotniskiem, mają spotkać się w poniedziałek, aby spróbować rozwiązać kryzys. Jednak, jak pisze gazeta, trudno przewidzieć pozytywny wynik tego spotkania, biorąc pod uwagę, że ostatnie takie spotkanie, w miniony piątek, zakończyło się impasem.

Zwraca się uwagę, że wśród żądań związków zawodowych ponownie znajduje się sprawa dotycząca porozumienia o podziale zysków z 2019 r., choć obecnie jest ona przedmiotem kontroli sądowej.

Strajk na lotniskach

„Umowa o podziale zysków z 2019 r., podpisana w 2017 r., przewidywała podział zysków. Kierownictwo jednostronnie zmieniło pakiet i zamiast rozdysponować 1,5 mln euro z zysków zebranych w tym roku, wypłaciło pracownikom jedynie 300 tys. euro. Domagamy się zapłaty należnych nam 1,2 miliona euro” – powiedział Mark Slio, przedstawiciel związku zawodowego Unsa.

Innym żądaniem związków jest „wypłata premii Macrona w wysokości 2400 euro” i „ogólna podwyżka płac o 10%, aby nadążyć za inflacją”, mówią związki.

Program negocjacji obejmuje również podpisanie nowej umowy o podziale zysków.

Jednak Sageb chce być optymistą. „Trwają negocjacje mające na celu znalezienie korzystnego wyniku do poniedziałku wieczorem. Jesteśmy zmobilizowani, aby uniknąć tego ruchu”, zapewnia dyrektor handlowy Sageb, Edo Friart.

„W tym celu konieczne byłoby zaakceptowanie wszystkich żądań związków zawodowych. Jest to mało prawdopodobne” – podsumowuje publikacja.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version