Swoimi działaniami Putin nie tylko rozpoczął bezpośrednią agresję na Ukrainę, ale także rozpętał globalną wojnę żywnościową z całym światem. UE pracuje obecnie nad jego zakończeniem.

Powiedziała to dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas przemówienia przed korpusem dyplomatycznym UE w Brukseli, donosi korespondent Ukrinformu. Pełne nagranie jej przemówienia jest publikowane  na portalu UE.

„Miliony ludzi na Bliskim Wschodzie iw Afryce Północnej stoją teraz w obliczu konsekwencji wojny Putina przeciwko ukraińskim uprawom. Aby rozwiązać ten kryzys, stworzyliśmy „korytarze solidarności” dla ukraińskiego eksportu. W ten sposób wyeksportowano już ponad 10 mln ton ukraińskiego zboża, słonecznika i innych produktów. Dziś korytarze te stanowią 60 proc. ukraińskiego eksportu żywności, 30 proc. ukraińskiego eksportu trafia do krajów o niskich i średnich dochodach w Afryce, na Bliskim Wschodzie iw Azji. Postawmy więc sprawę jasno: Putin stworzył kryzys żywnościowy. To Europa pracuje nad tym, aby go dokończyć” – powiedziała von der Leyen

Przypomniała, że ​​UE przeznaczyła 7,7 mld euro na inwestycje w programy rozwoju rolnictwa i produkcji żywności do 2024 roku. Program ten ma na celu rozwiązanie długoterminowego problemu bezpieczeństwa żywnościowego w najbardziej narażonych krajach i regionach Afryki i Azji.

„Problem wojny na Ukrainie rozwiążą przede wszystkim dzielni ukraińscy bojownicy w Chersoniu i Charkowie i na całej linii frontu, ale także nasza globalna reakcja na rosyjską agresję. Wszystkie kontynenty muszą powstać w obronie porządku opartego na zasadach. Wojna na Ukrainie to nie tylko wojna europejska. To wojna o przyszłość całego świata – powiedział przewodniczący KE.

Od początku agresywnej wojny rosyjskiej – Ukraina otrzymała od UE ponad 19 mld euro pomocy. Po raz pierwszy w historii UE uruchomiła tzw. Dyrektywę o Ochronie Tymczasowej, która przyznała milionom ukraińskich uchodźców prawo do ochrony socjalnej, edukacji i zatrudnienia w krajach UE. Jednocześnie po raz pierwszy UE przeznaczyła 2,6 mld euro na zakup broni śmiercionośnej dla Ukrainy, kraju w fazie aktywnych działań wojennych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

3 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version