Z informacji opublikowanych przez „Rzeczpospolita”, w rządowym projekcie jednego z symboli państwa polskiego widoczny na nim orzeł występuje na białym tle i złote nogi. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło już, skąd taka zmiana.

Mamy do czynienia z wprowadzeniem tylnymi drzwiami innego wzoru orła niż ustawowy – ocenia prof. Marek Adamczewski, redaktor monografii „Orzeł Biały. Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815–2015)”, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Rząd zmienił sobie godło państwowe. „Tylnymi drzwiami”

Rząd zmienił godło państwowe. Ale nie całkowicie i nie wszędzie, a jedynie na własny użytek. W nowym projekcie widniejący na nim orzeł wciąż jest biały i nosi złotą koronę. Tło jednak zmieniono na białe (zamiast czerwonego), przez co barwę ptaka dostrzec można dzięki czarnemu konturowi. Do tego pokolorowano mu nogi na kolor złoty.

Czytaj także: Wydano rozporządzenie dotyczące wyłączania prądu. Przygotowania do Blackoutu w Polsce 2022

Rozporządzenie z 30 września 2022 roku, na mocy którego zmieniono godło, dotyczy „sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła RP oraz barw RP do celów wspólnej identyfikacji wizualnej”. 

Nowe znaki graficzne mają być używane przez premiera, KPRM, ministrów i podległe im resorty na potrzeby np. papieru firmowego, kopert, wizytówek, dokumentów elektronicznych, stron internetowych itp. – czytamy na stronie rp.pl.

Jak wygląda „nowy orzeł”?

Już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie zobaczyć, czym różni się „nowy orzeł” od znanego nam od lat. – Nowy orzeł na godle ma złote nogi do linii upierzenia, stary zaś ma złote wyłącznie szpony. Różnicę zauważymy też w wyglądzie korony oraz piór na piersi orła. Pięciolistne rozety na skrzydłach zastąpiono trójliściem. Same skrzydła z kolei stały się lustrzanymi odbiciami. Zmiany dotyczą również dzioba oraz oka – tłumaczy projektant graficzny Andrzej Ludwik Włoszczyński. 

Skąd takie zmiany w wyglądzie orła? Centrum Informacyjne Rządu twierdzi, że głównym celem rozporządzenia z dnia 30 września jest „standaryzacja znaków ministerstw w ich komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej”. CIR pisze również, że „nowy orzeł” został opracowany zgodnie z zasadami heraldyki i tradycji ikonograficznej, wykorzystując projekt przygotowany na potrzeby projektu ustawy resortu kultury. 

Napisał o tym „Rzeczpospolita”, cytując przy tym również prof. Marka Adamczewskiego. Redaktor monografii „Orzeł Biały. Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815–2015)” nie ukrywał zaskoczenia decyzją władz. – Mamy do czynienia z wprowadzeniem tylnymi drzwiami innego wzoru orła niż ustawowy – komentował.

Rząd zmienił sobie godło państwowe. O co chodzi?

Dokument, który reguluje użycie godła to rozporządzenie opublikowane 30 września. Dotyczy „sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła RP oraz barw RP do celów wspólnej identyfikacji wizualnej”. 

Jasna wersja nowej identyfikacji wizualnej rządu | KPRM

Widzimy w nim dwie wersje kolorystyczne: na białym i niebieskim tle. Zmieniają się nie tylko kolory, ale i inne detale takie jak upierzenie czy szpony, dziób i oko – ocenia projektant graficzny Andrzej Ludwik Włoszczyński, powiedział dla „Rzeczpospolitą”. 

Centrum Informacyjne Rządu tłumaczy, że rozporządzenie wydano w celu „standaryzacji znaków ministerstw w ich komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej”. W branży agencji reklamowych tego typu określenie standardów nosi nazwę „identyfikacji wizualnej”. Zawarte są w niej wzory dokumentów, oznakowań budynków, samochodów, ubrań. Tego typu system stosowany jest też w przypadku firm. 

Zgodnie z Konstytucją godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Korona została przywrócona 31 grudnia 1989 r. Prześwity w koronie są zgodne z wizerunkiem orła białego na Chorągwi Rzeczypospolitej według wzoru z 1927 i sprowadzonej na Zamek Królewski w Warszawie w 1990 podczas oficjalnej ceremonii przekazania insygniów prezydenckich.

Ciemna wersja nowej identyfikacji wizualnej rządu | KPRM

„Mamy do czynienia z wprowadzeniem tylnymi drzwiami innego wzoru orła niż ustawowy” – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Marek Adamczewski, redaktor monografii „Orzeł Biały. Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815–2015)”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

3 komentarze

  1. Jakim prawem ci nazywający się rządem dokonuje takich zmian bez jakichkolwiek konsultacji i przyzwolenia społecznego? Oczywiście to pytanie retoryczne, bo ta mafia robi co im się żywnie podoba.

Napisz Komentarz

Exit mobile version