Jeśli żona rodzi dziecko, obowiązuje domniemanie, że pochodzi ono od jej męża. Wątpliwości co do pochodzenia dziecka są analizowane w toku sprawy o zaprzeczenie ojcostwa. Wynik tego procesu ma często istotne znaczenie dla losów postępowania sądowego o rozwód.

Jacek i Joanna są małżeństwem. Mają trzyletniego syna Tomasza. Jacek z uwagi na obowiązki służbowe wyjechał na osiem miesięcy do Francji. Joanna nie chciała wyjeżdżać z mężem. Po wyjeździe nie mogłaby pracować w zawodzie. Po wyjeździe męża czuła się jednak samotna i z nudów zaczęła flirtować z sąsiadem Pawłem, znacznie od niej młodszym informatykiem. Po pewnym czasie znajomość Joanny i Pawła przerodziła się w silniejsze uczucie. Joanna pewnego dnia zorientowała się, że jest w ciąży…. Wiedziała, że w jej życiu zajdą wielkie zmiany. Mąż Joanny miał właśnie wrócić do Polski. Gdy Jacek dowiedział się, że jego żona jest w ciąży, od razu postanowił zainicjować postępowanie rozwodowe. Uznał, że nie wybaczy żonie, która go zdradziła i ma urodzić innemu mężczyźnie dziecko. Jednocześnie Jacek postanowił zainicjować postępowanie sądowe o zaprzeczenie ojcostwa.

Zaprzeczenie ojcostwa

Jak wynika z art. 62 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Na mocy art. 62 par. 2 k.r.o., jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki. Z przepisów wynika jednocześnie, że domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Ustawodawca przewidział, że mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Postępowanie sądowe o zaprzeczenie ojcostwa nie służy temu, aby ustalić kto jest biologicznym ojcem dziecka. Ma ono na celu obalenie domniemania, że dziecko pochodzi od męża matki. Dla wyników postępowania sądowego mają znaczenie nie tylko zeznania stron i świadków. Istotny może okazać się także dowód z badania DNA.

Wynik postępowania sądowego o zaprzeczenie ojcostwa ma znaczenie dla losów procesu o rozwód. Wyrok sądu w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa zaś może wpłynąć na treść wyroku rozwodowego – w szczególności uznanie, że winę za rozkład małżeństwa ponosi Joanna.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Podstawa prawna:

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version