Europejski Bank Centralny będzie działał znacznie bardziej zdecydowanie, niż wcześniej sądzono, aby ograniczyć rekordową inflację, nawet gdy strefa euro pogrąży się w recesji.
Bloomberg pisze o tym, powołując się na wyniki sondażu ekonomistów.
Tak, stopa depozytowa EBC ma wynieść 2,5% do marca przyszłego roku, czyli więcej niż 1,5% przewidywane w poprzedniej ankiecie. Ta podwyżka obejmuje podwyżkę o 75 punktów bazowych w dniu 27 października i kolejny ruch o 50 punktów bazowych w grudniu.
Sondaż pokazuje też, że dekoniunktura w gospodarce 19 krajów UE nie doprowadzi do zahamowania podwyżek stóp, brutalność ich decyzji zaczęła dorównywać amerykańskiej Rezerwie Federalnej.
„Ale wyniki wzbudziły również obawy, że EBC może w końcu przekroczyć poziom, który zmusiłby go do wycofania się: stopy mogą zostać obniżone już w lipcu, chociaż mediana prognoz wzywa do pierwszej obniżki w 2024 roku” – pisze Bloomberg.
„W obliczu zbliżającej się recesji, ostatnich zawirowań na rynku w Wielkiej Brytanii i rosnącego ryzyka finansowego, EBC będzie musiał działać bardzo ostrożnie” – powiedział Carsten Brzeski, ekonomista ING.
„Będziemy musieli balansować między ślepą determinacją w walce z inflacją a przedwczesnym zwrotem” – dodał.
Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe
„Inflacja pozostanie nieprzyjemnie wysoka w nadchodzących miesiącach, po czym gwałtownie spadnie w przyszłym roku”, powiedział Nerijus Machulis, ekonomista Swedbanku.
Oprócz stóp toczy się debata na temat tego, kiedy zacząć zmniejszać 5 bilionów euro (4,9 bilionów dolarów) zapasów obligacji, które EBC kupił podczas ostatnich kryzysów, dodał Bloomberg.
„Nieco ponad połowa respondentów stwierdziła, że EBC prawdopodobnie użyje swojego instrumentu ochrony transmisji – narzędzia wprowadzonego w lipcu w celu zwalczania nadmiernych turbulencji na rynku – w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
A 62% ekonomistów spodziewa się, że w październiku zostaną ogłoszone zmiany w sposobie rekompensaty niektórych krótkoterminowych środków pieniężnych od komercyjnych pożyczkodawców posiadanych przez EBC” – czytamy w artykule.
Tymczasem w miarę wzrostu stóp banki łatwo zyskują na nadpłynności, której część pochodzi z taniego długoterminowego finansowania zapewnianego przez EBC w celu rozszerzenia akcji kredytowej.
Zaostrzone warunki kredytowania prawdopodobnie wpłyną na zyski banków, chociaż według respondentów inflacja pozostaje największym zagrożeniem dla perspektyw Europy, podsumowuje agencja.