Europejski Bank Centralny będzie działał znacznie bardziej zdecydowanie, niż wcześniej sądzono, aby ograniczyć rekordową inflację, nawet gdy strefa euro pogrąży się w recesji.

Bloomberg pisze o tym, powołując się na wyniki sondażu ekonomistów.

Tak, stopa depozytowa EBC ma wynieść 2,5% do marca przyszłego roku, czyli więcej niż 1,5% przewidywane w poprzedniej ankiecie. Ta podwyżka obejmuje podwyżkę o 75 punktów bazowych w dniu 27 października i kolejny ruch o 50 punktów bazowych w grudniu.

Sondaż pokazuje też, że dekoniunktura w gospodarce 19 krajów UE nie doprowadzi do zahamowania podwyżek stóp, brutalność ich decyzji zaczęła dorównywać amerykańskiej Rezerwie Federalnej.

„Ale wyniki wzbudziły również obawy, że EBC może w końcu przekroczyć poziom, który zmusiłby go do wycofania się: stopy mogą zostać obniżone już w lipcu, chociaż mediana prognoz wzywa do pierwszej obniżki w 2024 roku” – pisze Bloomberg.

„W obliczu zbliżającej się recesji, ostatnich zawirowań na rynku w Wielkiej Brytanii i rosnącego ryzyka finansowego, EBC będzie musiał działać bardzo ostrożnie” – powiedział Carsten Brzeski, ekonomista ING.

„Będziemy musieli balansować między ślepą determinacją w walce z inflacją a przedwczesnym zwrotem” – dodał.

Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe

Inflacja pozostanie nieprzyjemnie wysoka w nadchodzących miesiącach, po czym gwałtownie spadnie w przyszłym roku”, powiedział Nerijus Machulis, ekonomista Swedbanku.

Oprócz stóp toczy się debata na temat tego, kiedy zacząć zmniejszać 5 bilionów euro (4,9 bilionów dolarów) zapasów obligacji, które EBC kupił podczas ostatnich kryzysów, dodał Bloomberg.

„Nieco ponad połowa respondentów stwierdziła, że ​​EBC prawdopodobnie użyje swojego instrumentu ochrony transmisji – narzędzia wprowadzonego w lipcu w celu zwalczania nadmiernych turbulencji na rynku – w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

A 62% ekonomistów spodziewa się, że w październiku zostaną ogłoszone zmiany w sposobie rekompensaty niektórych krótkoterminowych środków pieniężnych od komercyjnych pożyczkodawców posiadanych przez EBC” – czytamy w artykule.

Tymczasem w miarę wzrostu stóp banki łatwo zyskują na nadpłynności, której część pochodzi z taniego długoterminowego finansowania zapewnianego przez EBC w celu rozszerzenia akcji kredytowej.

Zaostrzone warunki kredytowania prawdopodobnie wpłyną na zyski banków, chociaż według respondentów inflacja pozostaje największym zagrożeniem dla perspektyw Europy, podsumowuje agencja.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version