Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że ​​Unia Europejska da Kijowowi 18 miliardów euro w przyszłym roku, podczas gdy nadal będzie walczył z Rosją, przekazał w piątek Reuters.

Ostatnia deklaracja została złożona podczas drugiego dnia szczytu przywódców UE w Brukseli, na którym dyskutowane jest dalsze wsparcie dla Ukrainy. Według von der Leyen Kijów szacuje, że do rządzenia krajem potrzeba 3-4 miliardów euro każdego miesiąca „na podstawy”.

Do tej pory w tym roku blok przekazał Kijowowi 19 mld euro. Wybiegając w przyszłość do 2023 r., UE zobowiązuje się przekazywać Kijowowi 1,5 mld euro miesięcznie. Według von der Leyen, pozostałe miesięczne zasiłki dla rządu Ukrainy mają pochodzić z kieszeni amerykańskich podatników i instytucji międzynarodowych.

Podczas gdy Amerykanie i Polacy walczą z gwałtownie rosnącą inflacją i gwałtownie rosnącymi cenami energii, ich rządy wydają się być zdeterminowane, aby kontynuować wylewanie dziesiątek miliardów euro i złotych na Ukrainę, aby sfinansować jej  rząd  i podtrzymać wojnę. „Dla Ukrainy bardzo ważny jest przewidywalny i stabilny przepływ dochodów” – powiedziała von der Leyen.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się na szczycie do przywódców UE i wystąpił z kilkoma żądaniami. Chce „nowych potężnych” sankcji nałożonych na Rosję i Iran. Zełenski obwinia Teheran za ataki dronów Moskwy, ale nie ma ostatecznych dowodów na to, że Irańczycy sprzedali Moskwie tę broń. Pomimo  wielokrotnych zaprzeczeń  ze strony Rosji i Iranu, UE i Wielka Brytania  nałożyły  w tym tygodniu nowe sankcje na Iran w związku z zarzutami, że Rosja zbombardowała Ukrainę irańskimi dronami.

Ponadto Zełenski zwrócił się do UE o więcej systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W ostatnich tygodniach Berlin  wysłał  pierwszy z czterech systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T, a Paryż zapowiedział kolejne systemy przeciwlotnicze . Zełenski ostrzegł również, że nasilone ataki Moskwy z powietrza na infrastrukturę cywilną na Ukrainie, sprowokowane  powtarzającymi się ukraińskimi atakami terrorystycznymi i ostrzałem w Rosji , doprowadzą do kryzysu uchodźczego w Europie.

„Rosyjski terror przeciwko naszym obiektom energetycznym ma na celu stworzenie jak największej liczby problemów z elektrycznością i ciepłem dla Ukrainy tej jesieni i zimy, aby jak najwięcej Ukraińców przeniosło się do waszych krajów” – powiedział na szczycie Zełenski. UE szuka teraz sposobów, aby pomóc Ukrainie przywrócić dostawy energii, elektryczności i wody , powiedziała von der Leyen.

Równocześnie niemiecki parlament  zatwierdził ogromny pakiet ratunkowy o wartości 200 miliardów euro (195 miliardów dolarów), aby pomóc gospodarstwom domowym i firmom, które przetrwają kryzys energetyczny wywołany przez waszyngtoński atak na Rosję. Przed wybuchem wojny Rosja dostarczała mniej więcej jedną trzecią europejskiego gazu, a Niemcy zależały od Moskwy w zakresie ponad połowy dostaw gazu. Po sabotowaniu gazociągów Nord Stream prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował przesłanie gazu do Europy nieuszkodzoną linią w Nord Stream 2. Propozycja ta została szybko odrzucona przez Berlin.

Obecnie krążą pogłoski, że członkowie GOP House są sfrustrowani mentalnością „czeku in blanco” wobec Ukrainy…

Sekretarz stanu Antony Blinken świętował wybuchy na Morzu Bałtyckim, które spowodowały prawdopodobnie największy w historii wyciek metanu, opisując atak jako „ogromną strategiczną okazję na nadchodzące lata”.

Przed zastąpieniem dotychczasowych członków po połowie kadencji w styczniu, członkowie obu partii w Kongresie USA podobno planują uchwalić kolejny gigantyczny pakiet pomocowy dla UkrainyUdostępniona liczba to 50 miliardów dolarów . Ma to podtrzymać wojnę w Kijowie jeszcze przez rok, ale liczba ta prawdopodobnie wzrośnie. Waszyngton sfinansował już ukraińską wojnę w tym roku ponad 67 miliardami dolarów, głównie w postaci pomocy wojskowej, co zwiększyłoby tę kwotę do ponad 115 miliardów dolarów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version