Zmiana czasu z letniego nastąpi już w ten weekend, w nocy z 29 na 30 października. O godzinie 3.00 w nocy przestawimy zegarki na godzinę 2.00. Tej nocy będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.

Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca 2023 roku.

Dyrektywa Unii Europejskiej z 2001 mówi, że z czasu letniego na czas zimowy przechodzimy zawsze w ostatnią niedzielę października. W Polsce dodatkowo reguluje to rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z marca 2022 roku.

Śpimy dłużej

Wiosną i jesienią wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy przestawiamy zegarki oraz czy pośpimy godzinę dłużej, czy może jednak trzeba będzie wstać o godzinę wcześniej.

Jesienne przejście na czas zimowy oznacza, że cofamy zegarki o godzinę, a więc śpimy dłużej. Przynajmniej w niedzielę.

Niestety jest też negatywny aspekt takiej zmiany. Zapadający zmrok z dnia na dzień zacznie nas nawiedzać zdecydowanie wcześniej. Późnym popołudniem będzie się robić ciemno.

Zmiana czasu. Czy będzie odwołana?

O zasadności przestawienia zegarków od lat dyskutuje się w wielu europejskich państwach. Rada Europejska w 2019 roku podjęła nawet decyzję o zaprzestaniu praktykowania zmiany czasu, ale brak konsekwentnych działań w tej sprawie spowodował utrzymanie wieloletniej tradycji. Nieoficjalnie, rezygnację ze zmiany czasu rozważają Włochy i Niemcy – jednak zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, nie powinny podejmować tego kroku do 2026 roku.

Likwidacja zmiany czasu

W Unii Europejskiej pojawił się pomysł odejścia od zmian czasu. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2018 roku sprawą zajęła się Komisja Europejska. KE przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu.

W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które miały znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.

Zmiana czasu – czy to ostatni raz?

Choć o likwidacji zmiany czasu mówi się od lat, najbliższe przejście na czas zimowy nie będziemy ostatnim. Wiosną weszło bowiem w życie rozporządzenie, na mocy którego zmiana czasu będzie obowiązywała do 2026 roku.

Czas letni 2022 – 2026

  • w 2022 r. – dnia 27 marca,
  • w 2023 r. – dnia 26 marca,
  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca

Czas zimowy 2022 – 2026

  • w 2022 r. – dnia 30 października,
  • w 2023 r. – dnia 29 października,
  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version