Korea Południowa i Polska podpisały wstępne umowy na budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce, ponieważ Korea Południowa kontynuuje działania mające na celu ożywienie swojego przemysłu jądrowego, a Polska dąży do tanich i stabilnych dostaw energii.

Polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE podpisały w poniedziałek z Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Patnow w Polsce – poinformowało koreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii.

Urzędnicy rządowi z obu krajów podpisali również porozumienie określające wsparcie dla APR-1400 — zaawansowanego modelu reaktora opracowanego przez Koreę Południową, który wykorzystuje kluczowe technologie amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Co. — proces budowy i udostępnianie informacji.

Będzie to drugi projekt energetyki jądrowej w Polsce. Polski rząd poinformował 28 października , że ​​Westinghouse zbuduje swoją pierwszą elektrownię jądrową, ale nie określił lokalizacji.

Polski minister stanu Jacek Sasin powiedział, że umowa o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej z Koreą Południową pomoże Polsce wzmocnić jej bezpieczeństwo energetyczne i wzmocnić więzi dwustronne. Polska zmierza do obniżenia emisji dwutlenku węgla i wycofania produkcji energii z węgla.

„Polska potrzebuje taniego i stabilnego źródła energii, tym bardziej istotnego w obecnej sytuacji i uwarunkowaniach geopolitycznych” – powiedział Sasin w oświadczeniu.

Cel Korei Południowej dotyczący energii jądrowej

Lee Chang-yang, minister handlu i przemysłu Korei Południowej, powiedział, że polskie partnerstwo jest zgodne z dążeniem rządu do eksportu reaktorów jądrowych, co wygeneruje więcej miejsc pracy dla Korei Południowej.

Lee powiedział, że Korea Południowa będzie również dążyć do „dalszej współpracy dwustronnej” z Polską w innych obszarach, takich jak obronność, baterie, wodór i pojazdy elektryczne.

Polska wcześniej nabyła czołgi, haubice i samoloty myśliwskie z Korei Południowej po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol dążył do przywrócenia Korei Południowej statusu kluczowego eksportera reaktorów jądrowych, planując wyeksportować 10 reaktorów jądrowych do 2030 r. Korea Hydro & Nuclear Power podpisała w czerwcu umowę z Kazachstanem na budowę dwóch elektrowni jądrowych.

Zwiększenie energii jądrowej oznacza ostry zwrot w stosunku do polityki poprzedniego rządu, kierowanego przez ówczesnego prezydenta Moona Jae-ina, którego lewicowy rząd naciskał na stopniowe wycofywanie energii jądrowej przez około 45 lat.

Yoon, konserwatysta, który objął urząd w czerwcu, wyznaczył nowy cel dla energii jądrowej, aby do 2030 r. dostarczać 30 procent energii elektrycznej.

Według  Światowego Stowarzyszenia Jądrowego Korea Południowa jest jednym z „najbardziej znanych krajów energetyki jądrowej” na świecie z 25 działającymi reaktorami jądrowymi. Zbudowała też cztery reaktory jądrowe w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version