W połowie października otwarto nową elektrownię geotermalną w Toruniu. Członkiem zarządu geotermii jest między innymi o. Tadeusz Rydzyk. Teraz mieszkańcy czerpiący stamtąd ciepło, zapłacą pięć razy więcej niż od PGE Toruń. 

W 2008 roku na zlecenie fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk, wykonano dwa odwierty na terenie obecnej elektrowni geotermalnej w Toruniu. Sama geotermia znajduje się w pobliżu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, również należącej do ojca Rydzyka. Z ciepła ma korzystać między innymi Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo”, która już teraz poinformowała, że rachunki dla mieszkańców będą pięć razy wyższe w stosunku do opłat za ciepło z PGE Toruń. Co więcej, wzrosnąć ma również opłata zmienna, aż o 64%. 

W komunikacie spółdzielni możemy znaleźć bardziej szczegółowe porównanie cen. „Według ww. taryfy opłaty za ciepło z GEOTERMII Toruń wynoszą: opłata stała 54 632, 28 zł/MW/m-c czyli jest o 500 proc. wyższa niż w PGE Toruń, a opłata zmienna 122,70 zł/GJ czyli jest o 64 proc. wyższa w stosunku do cen PGE Toruń” – przekazała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo”. 

Dziennikarze redakcji TVN24 przekazali również, że temperatura wody z geotermii ma zaledwie 60 stopni Celsjusza, chociaż powinna mieć więcej. Dlatego konieczne jest podgrzewanie wody za pomocą kotłów gazowych. Sprawę skomentował również oburzony mieszkaniec Torunia. – Obecnie ciepło w Toruniu produkowane jest z gazu ziemnego, niedawno wybudowano ciepłownię gazową. Geotermia, jak się okazuje, by spełniała warunki sieci, też musi gazem dogrzać wydobytą wodę. Nie tłumaczy to jednak wyższych kosztów, tym bardziej że inwestycja ta była dofinansowana ze środków unijnych. Nie jest to ani ekologiczne, ani ekonomiczne rozwiązanie. Dla mnie to jest jakiś wielki wałek – powiedział.

oruń. Mieszkańcy spółdzielni zapłacą wyższe rachunki za ciepło

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo” w Toruniu informuje, że w związku z „niezależnymi od spółdzielni” zmianami opłat za ciepło, zarząd podjął uchwałę o podwyższeniu od 1 listopada 2022 r.:

  • stawki opłaty stałej za moc zamówioną dla CO z 0,73 zł/m2 na 0,82 zł/m2;
  • stawki opłaty stałej za moc zamówioną dla CW z 0,38 zł/m2 na 0,42 zł/m2.

„Nie ulega zmianie cena 1GJ służąca do ustalenia wielkości zaliczki za centralne ogrzewanie, która wynosi 133,00 zł/GJ, a także opłata za ciepłą wodę wynosząca 38,00 zł/m3” – czytamy.

Uwzględniając czasowe obniżenie podatku VAT na energię cieplną w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, której stosowanie przedłużono do 31 grudnia 2022 r., opłaty wynosić będą:

  • stawka opłaty stałej za moc zamówioną dla CO 0,70 zł/m2 p.u.;
  • stawka opłaty stałej za moc zamówioną dla CW 0,37 zł/m2 p.u.;
  • opłata za ciepłą wodę (podgrzanie) bez zmian 33,00 zł/m3;
  • cena 1 GJ służąca ustaleniu zaliczki za CO bez zmian 120,00 zł/GJ.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version