Temperatury w Europie w ciągu ostatnich 30 lat wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu ze średnią światową, co jest wartością najwyższą spośród wszystkich kontynentów – wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) na stronie internetowej ONZ.

„W ciągu ostatnich 30 lat temperatury w Europie wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu do średniej globalnej – najwyżej ze wszystkich kontynentów na świecie” – napisano w dokumencie.

WMO ostrzega, że w miarę utrzymywania się trendu ocieplenia, wyjątkowe fale upałów, pożary lasów, powodzie i inne skutki zmian klimatu dotkną społeczeństw, gospodarek i ekosystemów.

„W latach 1991-2021 temperatury w Europie znacznie wzrosły, średnio o około +0,5°C na dekadę. W rezultacie lodowce w Alpach straciły 30 metrów grubości lodu w latach 1997-2021” – napisano w raporcie.

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły o 31% w latach 1990-2020, a celem jest redukcja netto o 55% do 2030 roku – dodaje organizacja.

„Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina nam, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są odporne na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku, podobnie jak w 2021, znaczną część Europy nawiedziły silne fale upałów i susza, powodując pożary lasów. W 2021 roku wyjątkowe powodzie spowodowały utratę życia i zniszczenia – cytuje dokument sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version