Spotykający się dziś w Brukseli ministrowie gospodarki i finansów krajów UE muszą zatwierdzić udzielenie Ukrainie w 2023 r. pomocy makrofinansowej w wysokości 18 mld euro, z czego kraj prawdopodobnie będzie mógł otrzymać pierwsze trzy miliardy już na początku stycznia.

Przedstawiciel czeskiej prezydencji w UE, minister finansów Republiki Czeskiej Zbinek Stanjura, powiedział o tym w Brukseli przed rozpoczęciem Rady Ministrów UE ds. Gospodarki i Finansów.

„Na dzisiejszym porządku dnia skupimy uwagę na pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, która jest jednym z priorytetów czeskiej prezydencji w UE. W zeszłym tygodniu rząd czeski odwiedził Kijów. Było to bardzo emocjonalne przeżycie dla wszystkich nas.Jestem przekonany, że Rada Ministrów Gospodarki i Finansów bardzo szybko zgodzi się na dalsze wsparcie finansowe dla Ukrainy.Jestem przekonany, że będziemy mogli przekazać Ukrainie 18 mld euro w 2023 roku, z czego trzy miliardy wypłacone na początku stycznia” – powiedział.

Według niego europejscy ministrowie zastanowią się także nad przyjętą w USA ustawą o obniżaniu inflacji i jej możliwym negatywnym wpływem na biznes i inwestorów w UE. Inną kwestią będą działania na rzecz wzmocnienia stabilności europejskiego sektora bankowego oraz konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę dla gospodarki UE, zwłaszcza dla wysiłków rządów europejskich w zakresie ograniczania cen energii. Ministrowie zajmą się dodatkowo kwestią opodatkowania, w szczególności w zakresie transportu drogowego towarów.

Jak poinformował Ukrinform, wczoraj rzeczniczka Komisji Europejskiej stwierdziła, że ​​w tym roku Ukraina będzie mogła otrzymać 6 mld euro z awaryjnego pakietu pomocy makrofinansowej w wysokości 9 mld euro zaplanowanej na 2022 rok . Rozwój środków na zapewnienie Ukrainie pozostałych 3 mld euro postępuje „równolegle” z rozwiązaniem kwestii udzielenia Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości 18 mld euro w 2023 r., w tempie 1,5 mld euro każdego miesiąca.

Jak się przypuszcza, pieniądze te, które mają wspierać żywotną działalność instytucji państwowych i pełnić podstawowe funkcje społeczne w interesie ludności Ukrainy w warunkach wojennych, zostaną przeznaczone w formie pożyczek na korzystnych warunkach i powinny stać się część pomocy dla Ukrainy ze strony partnerów UE i międzynarodowych instytucji finansowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version