Kiedyś normą było posiadanie bezterminowego prawa jazdy podczas jego wydawania. Jednak obecnie ta praktyka została zmieniona i już nie istnieje możliwość uzyskania bezterminowego prawa jazdy. Nawet jeśli ktoś posiadał dokument z adnotacją o jego bezterminowości, będzie zobowiązany wymienić go na nowy dokument z terminem ważności. Pytanie jednak brzmi, kiedy dokładnie trzeba to zrobić? Czy zasady dotyczące wymiany prawa jazdy działają wstecz, wymuszając wymianę nawet dla tych, którzy wcześniej otrzymali bezterminowy dokument?

Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał wyrobić nowy dokument

Od stycznia 2015 roku zaprzestano wydawania bezterminowych praw jazdy, a obecnie ich ważność jest zależna od rodzaju kategorii uprawnień. To ważne, aby zrozumieć, że chociaż bezterminowe prawo jazdy nie zostało jednoznacznie unieważnione, każdy dokument tego rodzaju posiada określony termin ważności. Aktualnie, organy wydające prawo jazdy przyznają maksymalny okres ważności dokumentu na 15 lat, lecz istnieje możliwość skrócenia tego okresu w przypadku uzasadnionych przesłanek, takich jak orzeczenie lekarskie.

Warto podkreślić, że nowe przepisy nie negują ważności wcześniej wydanych bezterminowych dokumentów. Niemniej jednak, istnieje potrzeba pamiętania o konieczności ich ewentualnej wymiany na dokumenty z określonym terminem ważności, zgodnie z nowymi wytycznymi. Współcześnie, maksymalny okres ważności prawa jazdy przedstawia się następująco:

  • do 15 lat dla kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T;
  • do 5 lat dla kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E.

Wartości te zostały ustalone na obecną chwilę, jednakże istnieje możliwość modyfikacji zależnie od ewentualnych zmian przepisów lub wytycznych organów odpowiedzialnych za wydawanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów.

Bezterminowe prawo jazdy. Do kiedy jest ważne

Zmiany wprowadzone poprzez nowelizację ustawy z stycznia 2013 roku objęły także bezterminowe prawo jazdy wydane przed reformami. Dla osób posiadających tego typu dokument, niestety, radosne niespodzianki nie są na horyzoncie, ponieważ także ich prawo jazdy straci ważność. Określono termin obowiązujący do roku 2033.

W skrócie, wszelkie bezterminowe prawa jazdy muszą zostać wymienione na nowe dokumenty do roku 2033. Co zaś oznacza to w praktyce?

Proces wymiany bezterminowych dokumentów rozpocznie się już w 2028 roku i potrwa przez kolejne 5 lat. Ważność dokumentu nie jest tożsama z trwanymi uprawnieniami do kierowania pojazdami. Te dwie kwestie wymagają odrębnego rozróżnienia.

Jak wymienić bezterminowe prawo jazdy

Po przeprowadzonej wymianie dokumentu, nowo wydane prawo jazdy nie będzie miało charakteru bezterminowego. Nowy dokument również podlegać będzie maksymalnemu okresowi ważności, który wyniesie 15 lat. Osoby zainteresowane wymianą dokumentu będą zobowiązane zgłosić się do urzędu w celu uzyskania nowego dokumentu. Procedura ta będzie obciążona opłatą w wysokości 100 złotych oraz dodatkową opłatą ewidencyjną w wysokości 50 groszy. Konieczność przeprowadzenia badań lekarskich dotyczyć będzie jedynie osób, których dotychczasowe prawo jazdy posiada termin ważności liczący się od chwili jego pierwotnego wydania.

Co jest potrzebne do wymiany bezterminowego prawa jazdy?

  • Wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy, który jest dostępny w urzędzie
  • Aktualną fotografię o wymiarach 35×45 mm (fotografie, które widnieją w bazie nie przejdą)
  • Kopię obecnego prawa jazdy (oczywiście może zostać wykonana w urzędzie)
  • Potwierdzenie zapłaty za wydanie nowego prawa jazdy (potwierdzenie wpłaty stacjonarnej lub przelewu)
  • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.
  • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, 
  • Dowód osobisty (może się przydać do wglądu)
  • Badanie lekarskie nie jest potrzebne (potrzebują go osoby, które mają terminowe prawo jazdy)

Jedno jest pewne, do 2033 roku nikt nie będzie posiadał już bezterminowego prawa jazdy. Wszystkie osoby, które chcą, aby ich uprawnienia były ważne, muszą to zrobić. Niestety nie ma możliwości ominięcia prawa, a osoby, które tego nie zrobią, nie będą mogły prowadzić pojazdów z użyciem dotychczasowego prawa jazdy.

Jak w Polsce uzyskać prawo jazdy?

Kto może uzyskać

Kto spełnia wymogi

W Polsce prawo jazdy może uzyskać każda osoba, która przebywa na terytorium kraju przez co najmniej 185 dni i:

  • planuje zdobycie prawa jazdy po raz pierwszy, pod warunkiem, że osiągnęła odpowiedni wiek,
  • posiada już ważne prawo jazdy i dąży do uzyskania uprawnień dla kolejnej kategorii, jeżeli spełnia wymagany wiek dla tej kategorii.

Dokumenty wymagane do ubiegania się o prawo jazdy

Aby złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów:

  • Wniosek o wydanie prawa jazdy – można go pobrać online i wypełnić w domu lub w urzędzie.
  • Orzeczenie lekarskie.
  • Aktualne zdjęcie.
  • Dokument tożsamości, tak jak dowód osobisty lub paszport. W przypadku cudzoziemców, należy mieć przy sobie paszport lub kartę pobytu.
  • Dokument potwierdzający aktualny adres zamieszkania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu lub zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy. W przypadku posiadania nowego dowodu osobistego, który nie zawiera informacji o adresie zamieszkania, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o zameldowaniu z odpowiedniego urzędu gminy. W przypadku braku meldunku, warto skonsultować się z urzędnikiem w celu uzyskania odpowiednich informacji.
  • Kopię dotychczasowego prawa jazdy, jeśli osoba ubiegająca się o nowe uprawnienia posiada już ważne prawo jazdy i pragnie uzyskać kolejną kategorię.
  • Pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego, w przypadku osiągnięcia wieku 18 lat wkrótce przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do urzędu z rodzicem lub opiekunem prawnym, którzy muszą podpisać dokument potwierdzający zgodę na podjęcie kursu i wydanie prawa jazdy.
  • Orzeczenie psychologiczne potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, zwłaszcza w przypadku ubiegania się o prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA lub na polecenie starosty, który skierował osobę na badania psychologiczne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version