Od 14 listopada obowiązują nowe zasady wnioskowania o paszport. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami wyrobienie nowego dokumentu ma być dla podróżujących o wiele łatwiejsze, podobnie jak zgłoszenie jego uszkodzenia czy utraty. Docelowo paszport będzie dostępny także w formie elektronicznej, a więc w aplikacji mObywatel.

Nowe zasady wyrabiania paszportów

Zmiany, o których mowa mają związek z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. To oznacza, że obywatel wnioskujący o wydanie dokumentu, nie będzie musiał wypełniać odręcznie papierowych wniosków. Wszystkim ma zająć się urzędnik, który potrzebne dane będzie wprowadzał elektronicznie, bezpośrednio do systemu. Jedynie przy odbiorze paszportu konieczne będzie potwierdzenie danych oraz złożenie podpisu, na specjalnym urządzeniu.

Każda osoba, która podczas wnioskowania o dokument poda swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, otrzyma informację, kiedy paszport będzie już do odbioru w urzędzie. Podczas odbioru dokumentu, organ wydający będzie miał prawo poproszenia obywatela o odcisk palca. Wszystko po to, by zweryfikować tożsamość osoby odbierającej dokument.

Nowy Rejestru Dokumentów Paszportowych zapewni również dostęp do wielu usług elektronicznych – będzie można sprawdzić swoje dane, dostać powiadomienie o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności dokumentu, a także – po potwierdzeniu tożsamości na przykład przez profil zaufany – zgłosić utratę dokumentu, co skutkuje jego automatycznym unieważnieniem.

Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel. Jednocześnie  wprowadzona uznawalność elektronicznego dokumentu na równi z fizycznym. Nie podano jednak konkretnych terminów. Cieszyński zastrzegł jednak, że ważna jest kwestia zawierania konkretnych porozumień, a obecnie jedynym krajem na świecie, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport jest Ukraina.

To byłaby duża zmiana dla podróżujących, chociaż na jej pełne efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Warto podkreślić, że przy przekraczaniu granic większość krajów uznaje obecnie jedynie papierowe paszporty.

Źródło: Rzeczpospolita, Fly4free

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version