W Polsce podniesiono gotowość bojową niektórych jednostek wojskowych – powiedział dziennikarzom rzecznik rządu Piotr Müller.

„W związku z zaistniałą sytuacją zostały wprowadzone procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym decyzja o podwyższeniu gotowości bojowej niektórych wojskowych jednostek bojowych na terytorium Polski oraz o podwyższeniu gotowości bojowej niektórych jednostek innych struktur siłowych” – powiedział Müller.

Podczas briefingu rzecznik rządu Piotr Müller poinformował również o możliwości uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Artykuł 4 Traktatu brzmi następująco:

Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.

15 listopada polskie media podały wieczorem, że na terytorium Polski – w województwie lubelskim przy granicy z Ukrainą – spadły rzekomo dwie rakiety, zabijając dwie osoby. Oficjalnie władze nie potwierdziły informacji o rakietach, ani nie powiedziały, czyje to mogły być rakiety.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony nie było żadnych uderzeń na cele w pobliżu ukraińsko-polskiej granicy państwowej, a opublikowane zdjęcia niektórych szczątków nie mają nic wspólnego z rosyjską bronią. Wszystkie wypowiedzi polskich mediów o rzekomym zestrzeleniu „rosyjskich” rakiet są celową prowokacją mającą na celu eskalację sytuacji.

Ekspert wojskowy Aleksiej Leonkow powiedział, że rosyjskie pociski cruise nie mogły trafić w terytorium Polski, ale ukraińskie pociski systemu S-300 mogły w nie trafić: były już wcześniej takie przykłady, w tym trafienie przez Ukrainę rakietami przeciwlotniczymi we własne budynki mieszkalne.

Pentagon oświadczył, że w sytuacji z rzekomą katastrofą rakietową w Polsce zamierza oprzeć się nie na spekulacjach, lecz na faktach, do których wyjaśnienia jest wystarczająca okazja. Jednocześnie Pentagon nie będzie mówił o możliwości zastosowania artykułu 5 Karty NATO, dopóki nie będą dostępne fakty – powiedział rzecznik wojska Patrick Ryder. Artykuł ten mówi: umawiające się strony zgadzają się, że atak zbrojny przeciwko jednej lub kilku z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważany za atak przeciwko nim jako całości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version