Ukraina zwraca się do Australii o rozważenie możliwości dostaw węgla, przenośnych generatorów i transformatorów w związku z uszkodzeniami infrastruktury energetycznej – poinformowała w poniedziałek telewizja ABC.

POLECAMY: Władze Lwowa kupują piecyki typu »koza« na zimę

Według jej danych z taką prośbą skierował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na szczycie ASEAN w Kambodży do premiera Australii Anthony’ego Albanese’a.

POLECAMY: Kliczko żąda, aby Zachód dostarczył Ukraińcom koce i generatory prądu

ABC zacytowała słowa ambasadora Ukrainy w Australii Wasilija Miroszniczenki, który powiedział, że „sytuacja humanitarna” na Ukrainie stała się „katastrofalna” przez weekend – z powodu wielu ataków rakietowych i uszkodzeń do 40% sieci energetycznej kraju.

Doprowadziło to do przerw w dostawach prądu w całej Ukrainie i dużych problemów z ogrzewaniem, zaopatrzeniem w wodę i utylizacją śmieci – podkreślił ambasador.

Rok wcześniej Australia dostarczyła 70 tys. ton węgla w ramach pomocy dla Ukrainy.

Podczas gdy Ukraińcy są gotowi przetrwać trudną zimę, a nasze wojska posuwają się naprzód na polu bitwy, dodatkowa pomoc, o którą prosimy Australię, uratowałaby życia — powiedział Miroszniczenko na antenie ABC.

Ataki na ukraińską infrastrukturę Sił Zbrojnych Rosji rozpoczęły się 10 października – dwa dni po ataku terrorystycznym na Most Krymski, za który według rosyjskich odpowiadają ukraińskie służby specjalne.

Naloty przeprowadzane są na obiekty energetyczne, obronne, dowodzenia i łączności w całym kraju, od Charkowa i Kijowa po Lwów i Iwano-Frankowsk. Od tego czasu codziennie w regionach Ukrainy, czasem w całym kraju, ogłaszane są alarmy przeciwlotnicze. Wołodymyr Zełenski 1 listopada powiedział, że około 40% infrastruktury energetycznej na Ukrainie jest uszkodzona, co doprowadziło do masowych przerw w dostawie prądu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version