W Polsce jest coraz więcej dzieci, które nie są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Ich rodzice uważają, że szczepionki nie tylko nie działają, ale też powodują trwałe szkody. Przypominamy, że w świetle obowiązujących przepisów udział dziecka w progamie szczepień, jaki wynika z kalendarza, jest „obowiązkiem” na jaki rodzice muszą wyrazić zgodę i przyjąć pełną odpowiedzialność za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne. Przypominamy, że karze finansowej nakładanej przez wojewodów podlegają rodzice, którzy ODMAWIAJĄ spełnieniu „obowiązku”. Warto w tym miejscu dodać, że istnieją mechanizmy, aby uniknąć tego rodzaju kar.

Jak wynika z danych PZH w 2021 r., było ponad 60 tys. odmów szczepienia, podczas gdy 10 lat wcześniej, mniej niż 5 tys. Sytuacja ta dotyczy nie tylko Polski spadek zainteresowania podawania dzieciom preparatów ochronnych zauważalny, jest na całym świecie.

W związku z takim zjawiskiem niektóre państwa wprowadzają kary finansowe za brak szczepień lub zakaz przyjmowania niezaszczepionych dzieci do żłobków i przedszkoli. We Włoszech i Francji rozszerzono pakiet szczepień obowiązkowych. Jak jest u nas? Odmowa szczepień jest teoretycznie karalna, jednak to nie zniechęca rodziców do świadomego szkodzenia zdrowiu swoich dzieci.

Szef MZ powiedział PAP, że nie jest zwolennikiem wprowadzania przymusu szczepiennego szerszego niż obecnie obowiązujący, ale promowania wiedzy.

W świetle obowiązujących przepisów w Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe są szczepienia m.in. przeciwko:

  • gruźlicy
  • błonicy
  • krztuścowi
  • polio
  • odrze
  • śwince
  • różyczce,
  • tężcowi
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B


Z uwagi na coraz większą wiedzę rodziców na temat szczepionek podawanych ich dzieciom coraz częściej rodzice odmawiają udziału w progamie szczepień. Konsekwencją odmowy jest wszczęcie postępowania przez PPIS i Urząd Wojewódzki. Efektem tych postępowań jest nałożenie na opiekunów prawnych dziecka dotkliwej kary finansowej.

Jak powyżej wspomnieliśmy kara, jest nakładana na opiekunów prawnych za odmowę realizacji programu szczepień wynikających z kalendarza szczepień.

Czy zatem istnieją możliwości, aby tej kary uniknąć w przypadku, gdy opiekunowie prawni nie chcą podawać dzieciom szczepionek „obowiązkowych”?

Oczywiście, że tak. Jednak z pewnością nie należy bagatelizować wezwań na badanie kwalifikacyjne, jakie opiekunowie prawni dziecka otrzymują z poradni zdrowia, bo takie zachowanie jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej.

Przypominamy, że dziecku kilka godzin po urodzeniu jest również podawana szczepionka na podanie jakiem matka dziecka, wyraża zgodę zupełnie nieświadomie, podpisując dokumenty w szoku poporodowym. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się kobiety w ciąży przed zgłoszeniem się do szpitala, w jakim odbywać będzie się poród.

Jeśli jesteś zainteresowany jak w sposób uchronić dziecko przed szczepieniem wynikającym z kalendarza szczepień „obowiązkowych” bez nałożenia kary finansowej zamów u nas płatną poradę prawną w tym zakresie.

W tym celu napisz do nas wiadomość na adres: kontakt@legaartis.pl

Zachęcamy do pobrania naszej aplikacji ze sklepu Google!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version