Według badania CBM Indicator dla Konfederacji Lewiatan aż 84 proc. przedsiębiorstw uważa, że ceny oferowanych przez nich produktów i usług będą musiały wzrosnąć w najbliższych miesiącach o kilkadziesiąt procent.

Inflacja w październiku wyniosła oficjalnie 17,9 proc. Okazuje się jednak, że najgorsze dopiero przed nami. Spodziewane są kolejne wzrosty cen prądu, ogrzewania i benzyny. To przełoży się bezpośrednio na ceny w sklepach. Konfederacja Lewiatan zleciła badanie CBM Indicator, które miało sprawdzić plany przedsiębiorców.

Zgodnie z przeprowadzonym przez CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan cyklicznym badaniem „Indeks biznesu” 84 proc. przedsiębiorstw uważa, że ceny oferowanych przez nie produktów i usług będą musiały wzrosnąć w najbliższych miesiącach o kilkadziesiąt procent w związku z rosnącymi cenami energii.

Spodziewane są kolejne, wzrosty cen prądu, ogrzewania i benzyny. W tym kontekście firmy przewidują, że będą musiały podwyższyć ceny swoich produktów i usług o kilkadziesiąt procent. Tak uważa 84 proc. przedsiębiorstw. Tylko 12 proc. nie planuje podwyżek, a 4 proc. nie ma zdania w tej sprawie – wskazano w piątkowym podsumowaniu wyników badania.

Znaczące podniesienie cen przewiduje 90 proc. dużych firm, 85 proc. średnich oraz 84 proc. małych. Tylko 8 proc. dużych firm, 11 proc. średnich i 12 proc. małych nie spodziewa się wzrostu cen na swoje produkty i usługi – dodano.

„69 proc. firm nie zgadza się ze stwierdzeniem, że płace pracowników w firmie nie będą rosły. 25 proc. jest przeciwnego zdania, a 6 proc. nie ma zdania w tej sprawie” – wskazała Konfederacja Lewiatan.

Jak zaznaczyła organizacja, ze stwierdzeniem, że płace pracowników nie będą rosły, nie zgadza się 80 proc. dużych przedsiębiorstw, 76 proc. średnich i 66 proc. małych.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks biznesu” przeprowadził w listopadzie br. na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

sc:PAP

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version