New York Times określił jako autentyczne nagranie z rozstrzelania przez Ukraińców rosyjskich jeńców wojennych w Makiejewce.

POWIĄZANY: ONZ wzywa do zbadania doniesień o zabiciu rosyjskich jeńców wojennych

Jak zauważono w artykule, materiał wideo, „którego autentyczność została potwierdzona przez The New York Times, oferuje rzadkie spojrzenie na jeden z wielu przerażających momentów wojny”. Autorzy publikacji wyjaśniają, że porównali materiał filmowy ze zdjęciami satelitarnymi i doszli do wniosku, że został on wykonany w Makijiwce.

Rohini Haar, doradca medyczny organizacji Physicians for Human Rights, wypowiedziała się w publikacji, zwracając uwagę na kałuże krwi widoczne w materiale filmowym. Pokazują one – jak stwierdził – że „nie podjęto żadnych wysiłków, aby podnieść więźniów lub udzielić im pomocy”. Jednocześnie, zauważył Haar, rosyjscy żołnierze byli nieuzbrojeni, leżeli na ziemi, a ich ręce były wyciągnięte lub za głowami.

„Są uznani za inwalidów lub niekombatantów – skutecznie jeńców wojennych” – powiedział Haar.

Ekspert ds. zbrodni wojennych Iva Vukusic zasugerowała, że prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego prawdopodobnie przygląda się temu epizodowi. Powiedziała, że śledztwo będzie wymagało wizyty na miejscu, gdzie doszło do strzelaniny, aby ustalić, kto był gdzie i zebrać łuski. Konieczne są także badania patologiczne i kryminalistyczne, a także zbadane zostaną działania ukraińskich wojskowych po zestrzeleniu – dodał Vukushic.

Podkreśliła, że władze Ukrainy mają możliwość przeprowadzenia śledztwa i wezwała je do otwartego podzielenia się swoimi ustaleniami.

Filmik pokazujący ukraińskich bojowników strzelających do leżących na ziemi rosyjskich służbistów, którzy się poddali, pojawił się w sieci 18 listopada. Według rosyjskiego ministerstwa obrony bojownicy AFU celowo zabili dziesięć osób i nie jest to odosobniona zbrodnia wojenna, ale powszechna praktyka w AFU.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2022/11/EXECUTION_PL_tg222.mp4

Komitet Śledczy wszczął sprawę karną o zabójstwo i okrutne traktowanie jeńców wojennych. Szef HRC Walerij Fadiejew i rosyjski rzecznik praw obywatelskich Tatiana Moskalkowa zaapelowali do organizacji międzynarodowych, takich jak Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, OBWE, Rada Europy, Amnesty International, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i inne, o potępienie rozstrzeliwania więźniów i przeprowadzenie śledztwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. będziecie cenzurować post? on

    „zaapelowali do organizacji międzynarodowych” – tylko, że większość tych organizacji są poddanymi polityce USA. A działania na Ukrainie są współmierne do tych, które przez dziesięciolecia czyni usa na całym swiecie. Ukraina przecież szkolona przez anglosasów.

Napisz Komentarz

Exit mobile version