Wszelkie roboty, które mają na celu regulacje stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i ułatwienia jej uprawy, uznawane są przez Prawo wodne za melioracje wodne. To oznacza, że najważniejszy jest cel ich wykonywania a nie sposób. Przykładowo drenowanie będzie melioracją wodną tylko, jeśli będzie wykonane po to, aby ulepszyć ziemię i ułatwić korzystanie z niej w celu uprawy. Drenaż mający na celu tylko odwodnienie budynku nie będzie już melioracją wodną, nawet jeśli zostanie wykonany tą samą technologią.

Urządzenia melioracji wodnej

Urządzenia melioracji wodnej to rowy wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie, drenowania, rurociągi, stacje pomp służące wyłącznie do celów rolniczych, ziemne stawy rybne, groble na obszarach nawadnianych, systemy nawodnień grawitacyjnych i systemy nawodnień ciśnieniowych. Oczywiście nadal warunkiem jest, aby służyły polepszeniu zdolności produkcyjnej gleby i ułatwieniu jej uprawy.

Warto wiedzieć, że wykonanie tych urządzeń wymaga zgody wodnoprawnej, ale nie ma konieczności dokonywania żadnych formalności w organie administracji architektoniczno-budowlanej.

Kto pokrywa koszty budowy urządzenia melioracji wodnej?

Ustawodawca przewidział dwie możliwości – płaci albo właściciel gruntów albo Skarb Państwa za zwrotem w formie opłaty melioracyjnej. Drugie z tych rozwiązań jest bardziej korzystne, ponieważ opłata melioracyjna wynosi tylko 20 proc. całkowitych kosztów wykonania urządzeń melioracji wodnych. Jednak, aby partycypacja w kosztach była możliwa, konieczne jest przeprowadzenie postępowania oraz wydanie decyzji przez właściwy organ Wód Polskich w uzgodnieniu z właściwym wojewodą, na wniosek zainteresowanych właścicieli gruntów. Trzeba jednak podkreślić, że do uruchomienia tego trybu wymagane są wnioski zainteresowanych właścicieli gruntów, których grunty stanowią co najmniej 75 proc. powierzchni gruntów planowanych do zmeliorowania.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version