IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla centralnej i południowo-wschodniej części Polski. Według synoptyków na tych obszarach spadnie nawet do 15 cm śniegu.

Alerty wydano dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Prognozowane są tam opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.

Po kilkunastostopniowych mrozach i lekkich opadach śniegu synoptycy IMGW zapowiadają kolejne uderzenie zimy. Wydali alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla centralnej, wschodniej i południowej część Polski. Ostrzeżenia obowiązują od godzin wieczornych w środę do południa w czwartek.

Dodatkowo IMGW ostrzega mieszkańców północno-wschodniej Polski przed słabymi opadami marznącego deszczu lub mżawki, które mogą powodować gołoledź.

Zachodnia część kraju pozostanie bez opadów śniegu, ale tam będzie mgliście. Gęste mgły mogą ograniczać widzialność do ok. 200 m.

Na zachodzie będzie także najcieplej. Tam nawet na plusie 1-2 stopnie Celsjusza. Najchłodniej nadal na Suwalszczyźnie, tam minus 5 stopni Celsjusza.

Opadu śniegu w łódzkim

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu w południowo-wschodniej części woj. łódzkiego w czwartek. Obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w środę ostrzeżeniu, mocno padać w Łódzkiem może w czwartek od godz. 4 do 18.

„Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 10 do 15 cm” – przekazało IMGW.

Zjawisko może wystąpić w południowo-wschodniej części woj. łódzkiego, w powiatach: brzezińskim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, piotrkowskim, radomszczańskim, rawskim, skierniewickim i tomaszowskim. Obowiązuje tam ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Opady śniegu w podkarpackim

IMGW wydał też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu we wszystkich powiatach Podkarpacia. Dodatkowo w części regionu prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

Zapowiadane opady śniegu mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska, które przewidywane jest od wieczora w środę do południa w czwartek, wynosi 90 proc.

Dodatkowo IMGW ostrzega przed słabymi opadami marznącego deszczu lub mżawki, które mogą powodować gołoledź.

Takie zjawisko pogodowe prognozowane jest w powiatach: bieszczadzkim, brzozowskim, jasielskim, krośnieńskim, leskim, przemyskim, sanockim i strzyżowskim oraz w Krośnie i Przemyślu. Prawdopodobieństwo wystąpienia określono na 80 proc.

Opady śniegu w lubelskim

Ponadto śnieg spodziewany jest w woj. lubelskim. Tu także ma spaść od 10 do 15 centymetrów białego puchu.

Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godz. 19 w środę do południa w czwartek w całym woj. lubelskim.

IMGW ostrzegł także przed opadami marznącymi w całym regionie. „Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź” – poinformowano.

Alert obowiązuje w powiatach: bialskim, chełmskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, lubartowskim, łęczyńskim, łukowskim, parczewskim, radzyńskim, świdnickim, tomaszowskim, włodawskim i miastach Biała Podlaska, Chełm i Zamość (w środę do godz. 22), biłgorajskim i janowskim (w środę od godz. 19 do 24), kraśnickim, lubelskim, opolskim, puławskim, ryckim i w Lublinie (od godz. 21 w środę do godz. 3 w czwartek).

Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów śniegu w regionie określono na 90 proc., natomiast opadów marznących na 80 proc. (pow. biłgorajski i janowski) i 70 proc. (pozostałe powiaty).

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version