Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie uznania Rosji za „państwo sponsorujące terroryzm” w związku z jej operacją wojskową na Ukrainie – podała strona internetowa PE.

Dokument poparło 494 posłów, 58 głosowało przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja nie ma żadnych bezpośrednich skutków prawnych dla UE, ale odzwierciedla opinię większości deputowanych, którzy w ostatnich latach przyjęli całą serię antyrosyjskich dokumentów.

UE nie ma obecnie żadnej podstawy prawnej do umieszczania krajów na listach państw sponsorujących terroryzm. Od 2016 r. obowiązuje jednak reżim, który umożliwia umieszczanie osób i organizacji na listach sankcji osobistych za wspieranie terroryzmu. Listy te obejmują obecnie 13 osób i cztery organizacje, w tym IS i Al-Kaidę.

POLECAMY: Senat RP przyjął uchwałę o uznaniu władz rosyjskich za »reżim terrorystyczny«

W rezolucji Parlament Europejski określa „działania Rosji na Ukrainie jako akty terroru wobec ludności ukraińskiej”. Z tego powodu PE uznaje Rosję za „państwo sponsorujące terroryzm i państwo stosujące metody terrorystyczne”.

„PE <…> podkreśla, że <…> zniszczenie infrastruktury cywilnej i inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego są aktami terroru wobec ludności ukraińskiej i stanowią zbrodnie wojenne” – napisano w dokumencie.

Deputowani wezwali UE i jej państwa członkowskie do opracowania ram prawnych dla sporządzenia listy państw sponsorujących terroryzm, co umożliwiłoby nałożenie na te kraje „znaczących środków restrykcyjnych”, co miałoby również konsekwencje dla relacji UE z nimi. PE zasugerował jednak, że Moskwa powinna zostać dodana do takiej listy, gdy już zostanie ona stworzona.

Europosłowie wezwali też instytucje unijne do kontynuowania drogi zwiększania „międzynarodowej izolacji Rosji” oraz do dalszego ograniczania stosunków dyplomatycznych z Moskwą, redukując je „do absolutnie niezbędnego minimum”.

Ponadto w dokumencie jest mowa o związkach wojskowych.

„Parlament Europejski wzywa Radę UE do umieszczenia Grupy Wagnera i 141. specjalnego pułku zmotoryzowanego, znanego również jako pułk Kadyrowa, <…> w unijnym wykazie osób, grup i organizacji zaangażowanych w akty terrorystyczne” – napisano w rezolucji.

Posłowie wezwali też Brukselę do jak najszybszego uzgodnienia i wdrożenia nowego, dziewiątego pakietu sankcji wobec Moskwy, w tym zakazu importu rosyjskich diamentów, a także do skutecznego zapobiegania obchodzeniu środków ograniczających.

Rezolucja zatwierdzona przez Parlament Europejski zostanie rozesłana do rządów UE, sekretarza generalnego ONZ, Rady Europy, OBWE, Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Międzynarodowego Trybunału Karnego, a także osobno do rządów i parlamentów Rosji i Ukrainy.

Kraje Unii Europejskiej od lutego tego roku nałożyły na Moskwę osiem pakietów sankcji w związku z sytuacją w byłej republice radzieckiej.

Jak ostrzegał Plac Smoleński, uznanie Rosji za sponsora terroryzmu jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. W odpowiedzi na taką inicjatywę amerykańskich kongresmenów Moskwa w sierpniu zagroziła zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Waszyngtonem. Dyplomaci zwrócili uwagę, że po tym fakcie USA „ryzykują ostatecznie przekroczenie punktu bez powrotu ze wszystkimi konsekwencjami, które nastąpią”.

MSZ podkreśliło, że Moskwa jest gotowa na każdy rozwój sytuacji.

Biały Dom powiedział we wrześniu, że administracja amerykańska podjęła ostateczną decyzję o nie nadawaniu Rosji statusu sponsora terroryzmu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version