Naczelnicy urzędów skarbowych od lipca do października 2022 roku po otrzymaniu „legalnego” narzędzia inwigilacji wielokrotnie skorzystali z prawa do prześwietlenia rachunków bankowych Polaków. Ministerstwo Finansów, które reprezentuje nieudolny totalitarny ustrój rządu Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że Polacy nie mają czego się obawiać.

Przypomnijmy,  że od 1 lipca, w życie weszła zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi o nowe brzmienie art. 48 tej ustawy. Na jego mocy bank jest zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.

Wcześniej (przed zmianą) prawo do wnioskowania o taką informację mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego wyłącznie w przypadku osoby podejrzanej, a nie jak obecnie wobec osoby fizycznej, wobec której skarbowa prowadzi postępowanie przygotowawcze.

„Celem zmiany jest ujednolicenie oraz doprecyzowanie uprawnień KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych w przypadku, gdy organy KAS prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej” – podało Ministerstwo Finansów w dniu wejścia w życie tych totalitarnych przepisów inwigilacyjnych.

Według Ministerstwa Finansów, które odpowiedziało na pytania zadane przez money.pl, w okresie od lipca do października 2022 roku naczelnicy urzędów skarbowych prowadzili przeszło 47 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach karnych. Skierowali przy tym 75 wystąpień do banków o udzielanie informacji.

Resort finansów podkreślał, że dotyczy to przypadków powiązanych z „popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie o popełnienie przestępstwa”. Ministerstwo utrzymuje również, że wystąpienia o takie informacje do banków nie mogą być kierowane „bez przyczyny”.

Money.pl pytało resort także o możliwość uzyskania dostępu do konta już podczas postępowania przygotowawczego – bez wiedzy właściciela konta. Resort stwierdził, że Polacy nie muszą się obawiać, ponieważ nowe uprawnienia skarbówki „są wykorzystywane bardzo rzadko”.

POWIĄZANY: Inwigilacja PLUS w wykonaniu PiS stała się faktem. Naczelnik US sprawdzi stan twojego konta

Resort zaznaczył również, że dane przekazywane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, której zasady reguluje Ordynacja podatkowa. „Z kolei dostęp do akt postępowania przygotowawczego, a tym samym do informacji w nich zawartych reguluje art. 156 Kodeksu postępowania karnego. Jedynie prokurator może wyrazić zgodę na udostępnienie akt lub informacji z postępowania karnego” – dodało Ministerstwo.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version