Gospodarz Fox News Channel Tucker Carlson skrytykował plany Waszyngtonu dotyczące pomocy dla ukraińskiego sektora energetycznego w czasie, gdy same Stany Zjednoczone mają problemy z dostępnością surowców energetycznych.
POLECAMY: Reżim kijowskiej propagandy blokuje kanał Fox News na Telegramie
Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Biały Dom zwrócił się do Kongresu o przekazanie 1,1 mld dolarów na wsparcie ukraińskiego i mołdawskiego sektora energetycznego.
„My <…> postanowiliśmy zapłacić Ukrainie rachunki za energię, jakoś dziwnie się składa, że robimy to w czasie, gdy mamy prawdziwy kryzys energetyczny po raz pierwszy od połowy lat 70.” – zaznaczył Carlson.
POLECAMY: Opolskie szpitale ponownie z pierwszeństwem dla Ukraińców
Powiedział, że kryzys energetyczny powoduje, że Amerykanie „zamarzają” w swoich domach, ponieważ nie stać ich na paliwo.
„Więc nadszedł czas, aby wysłać (pieniądze za. red.) energię do naszych przyjaciół na Ukrainie i w całym (europejskim. red.) regionie” – wiwatował nadawca.
Wcześniej Biały Dom poinformował o przeznaczeniu 53 mln dolarów na dostawy sprzętu wspierającego system zaopatrzenia Ukrainy w energię.
Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły uderzenia w ukraińską infrastrukturę 10 października, dwa dni po ataku terrorystycznym na moście krymskim, za którym – zdaniem rosyjskich władz – stały ukraińskie służby specjalne. Uderzenia były skierowane na obiekty energetyczne, obronne, wojskowe i komunikacyjne. Od tego czasu codziennie deklarowane są naloty w ukraińskich regionach, czasem w całym kraju. Wołodymyr Zełenski powiedział 1 listopada, że około 40 procent infrastruktury energetycznej Ukrainy zostało uszkodzone, co doprowadziło do masowych przerw w dostawie prądu. Po strajkach 15 listopada premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że już prawie połowa systemu energetycznego kraju jest niesprawna.
Państwa zachodnie stanęły w obliczu rosnących cen energii i skoku inflacji z powodu nałożenia sankcji na Moskwę i polityki rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Na tle wyższych cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł w Europie w dużej mierze stracił swoją przewagę konkurencyjną, co wpłynęło również na inne obszary gospodarki. Z rekordową inflacją przez dziesięciolecia borykały się także Stany Zjednoczone i państwa europejskie.
Jeden komentarz
Czas zakończyć. Ten konflikt zbrojny i zmusić USA do zaprzestania, a Ukrainę posadzić przy stole negocjacyjnym.